SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stacja Ulrychów bez odbiorów. Co z otwarciem nowego odcinka metra?

Kiedy metro na Bemowo?/fot. Metro Warszawskie/Facebook

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zakończył kontrolę tunelu między stacjami Księcia Janusza a Ulrychów w warszawskim metrze. Wydał decyzję pozytywną. W przypadku stacji Ulrychów, inwestor poprosił o przełożenie kontroli na 30 czerwca – powiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

W środę, 29 czerwca inspektorzy WINB przeprowadzili kontrolę jedynie tunelu między stacjami Księcia Janusza a Ulrychów na nowym odcinku metra. Mieli też skontrolować stację Ulrychów, jednak inwestor poprosił o przełożenie kontroli na 30 czerwca. – O przełożenie kontroli stacji zawnioskowano „z przyczyn leżących po stronie inwestora” – wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

Nadal brakuje kompletu dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia na użytkowanie stacji Bemowo oraz odcinka tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów a Bemowo.

Jeśli inwestor dokona niezbędnych uzupełnień w dokumentach tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów i Bemowo oraz stacji Bemowo, WINB niezwłocznie dokona ich weryfikacji i w najbliższym możliwym terminie wyznaczy kontrolę obowiązkową – przekazała Filipowicz.

Braki w dokumentacji metra na Bemowo

Jak poinformowała rzeczniczka, w poniedziałek wysłano do wykonawcy wezwanie do uzupełnienia braków w dokumentacji dotyczącej stacji Bemowo. – Brakuje kopii rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego z naniesionymi zmianami wobec zatwierdzonego projektu budowlanego wprowadzonymi podczas realizacji inwestycji, właściwych oświadczeń kierownika budowy i inwestora, właściwych protokołów badań i sprawdzeń oraz potwierdzeń zgodnie z odrębnymi przepisami odbioru wszystkich wykonanych przyłączy – doprecyzowała.

We wtorek przekazała, że inwestor wypożyczył dokumentację dotyczącą drugiej stacji – Bemowo oraz odcinka tunelu pomiędzy stacjami Ulrychów a Bemowo.

Metro na Bemowo z opóźnieniem?

W poniedziałek ratusz zaprosił media na konferencję dotyczącą otwarciu nowego odcinka drugiej linii metra, obejmującego stacje Ulrychów i Bemowo, która odbędzie się w czwartek 30 czerwca. Mają w niej wziąć udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. I do tej pory jej nie odwołał, choć WINB wciąż nie dokonał wszystkich niezbędnych odbiorów.

Dlatego wydaje się, że szans na otwarcie metra w tym terminie nie ma. Dopiero w czwartek odbędzie się kontrola stacji Ulrychów, a wciąż nie wyznaczono nawet terminu kontroli stacji Bemowo i tunelu pomiędzy Ulrychowem a Bemowem.

Stacje gotowe, kursów z pasażerami nie ma

We wtorek tydzień temu stołeczny ratusz poinformował o złożeniu już kompletu dokumentów, jednak w piątek zespół prasowy wojewody mazowieckiego przekazał, że dostarczona dokumentacja była niekompletna i inwestor, czyli miasto, został wezwany do usunięcia braków formalnych wniosków o pozwolenie na użytkowanie. „Mazowiecki WINB traktuje sprawę priorytetowo, jednak bez kompletnej i prawidłowej dokumentacji nie może wydać pozytywnej decyzji. Kontrola na miejscu inwestycji jest możliwa dopiero po dostarczeniu niezbędnej i zgodnej z prawem dokumentacji” – przekazało biuro wojewody.

Stacje Bemowo i Ulrychów są już gotowe. – Składy kursują już po nowych odcinkach. Zatrzymują się na nowych stacjach Ulrychów i Bemowo. Oczywiście bez pasażerów, którzy wysiadają na stacji Księcia Janusza – powiedziała w czwartek rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń. – Pociągi kursują zgodnie z rozkładem – dodała.

Puste składy jadą na Bemowo, gdzie zawracają na torach odstawczych i wracają po pasażerów na stację Księcia Janusza. – Działamy już z pełną obsadą na stacjach, tak, żeby dyżurni mogli zapoznać się z jej rozkładem. Natomiast maszyniści „uczą” się nowego odcinka – powiedziała Bartoń.

Na styku Woli i Bemowa powstał najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: Ulrychów – położonej w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu. Za stacją Bemowo znajdują tory odstawcze dla pociągów metra.

Czytaj też:

Dokumenty wróciły do inwestora. Dziś kontrola metra na Bemowo

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone