SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa. Prokuratura ustaliła godzinę awarii w „Czajce”

Oczyszczalnia Czajka/fot. UM Warszawa

Trwają przesłuchania w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Zeznania złożył m.in. mistrz obiektu, kierownik oraz jeden z brygadzistów, który miał dyżur w dniu awarii. Ustalono, że doszło do niej 29 sierpnia, najprawdopodobniej o godzinie 10:27.

W ramach postępowania podejmowane są liczne czynności dowodowe, które służą wszechstronnemu wyjaśnieniu przyczyn zaistniałego zdarzenia – powiedziała prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jednym z pytań, na które śledczy szukają odpowiedzi jest godzina, o której doszło do awarii oraz sposób przekazywania informacji na temat tego zdarzenia. W ostatnich dniach – jak przekazała prok. Zabłocka-Konopka – przesłuchano w charakterze świadków „osoby pracujące na terenie obiektu sieci przesyłowej przy ul. Farysa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w Warszawie – w tym mistrza tego obiektu, kierownika oraz jednego z brygadzistów”.

Awaria w sobotę przed południem

Przesłuchania odbyły się w ubiegłym tygodniu. Z treści zeznań pracowników MPWiK wynika, że do awarii miało dojść 29 sierpnia w godzinach przedpołudniowych. Dane z systemu informatycznego nadzorującego „przebieg procesu technologicznego oczyszczania ścieków” transmitowanych rurociągiem z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” oraz z analizy zapisów monitoringu wynika, że awaria nastąpiła najprawdopodobniej o godzinie 10.27. Informacje zarejestrowane przez komputery w MPWiK zweryfikuje jeszcze biegły z zakresu informatyki.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o awarii 29 sierpnia na Twitterze. „Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do „Czajki”. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach” – napisał o godzinie 15.40 w dniu awarii.

Zabezpieczona dokumentacja i monitoring

Prok. Zabłocka-Konopka poinformowała, że na potrzeby postępowania została zabezpieczona dokumentacja z MPWiK oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, dane z systemu informatycznego, monitoring. – Zabezpieczone dane obejmują miejsce zdarzenia zarówno w dniu ujawnienia awarii, jak też w okresie poprzedzającym zaistniałe zdarzenie – podała rzeczniczka prokuratury. Zostały także wykonane oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratorów, funkcjonariuszy policji i biegłego z zakresu gospodarki wodnej, hydrotechniki i melioracji wodnej.

Sporządzono dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia, sprawdzono faktyczny stan oględzinowanego odcinka rurociągu oraz znajdującą się nad nim betonową posadzkę i tunel. Jednak z uwagi na brak możliwości dotarcia bezpośrednio do uszkodzonego rurociągu, dalsze czynności oględzin zostaną wykonane przez prokuratorów niezwłocznie po usunięciu przez MPWiK zalegających elementów uszkodzonego tunelu – przekazała prok. Zabłocka-Konopka. Dodała, że termin kolejnych oględzin nie jest jeszcze znany.

Śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kontroli funkcjonowania rurociągów technologicznych, transmitujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” oraz zapewnienia prawidłowego działania systemu odbioru ścieków. Postępowanie dotyczy także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody w Wiśle, do której wpuszczane są obecnie ścieki.

Czytaj też: Awaria w „Czajce”. Zespawane rury będą podłączane do pomp

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone