SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Obcokrajowiec w rękach CBA. To lider „mafii lekowej”?

Zatrzymany lider mafii lekowej/fot. CBA

Zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie obcokrajowiec to prawdopodobnie to jeden z liderów „mafii lekowej”. Jak informują śledczy, jest on związany z zarejestrowaną w Polsce spółką odgrywającą kluczową rolę w nielegalnym odwróconym łańcuchu dystrybucji leków.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w środę, że funkcjonariusze z białostockiej delegatury CBA zatrzymali osobę z podwójnym obywatelstwem – Wielkiej Brytanii i Izraela.

Sfałszowane dokumenty, wywóz leków za granicę

To kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymana w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu lekami – powiedział Brodowski.

Śledczy mieli ustalić, że to zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie mieli wystawiać i posługiwać się fałszywymi dokumentami. Mieli też sprzedawać z aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, a następnie wywozić je z Polski.

Brodowski wyjaśnił, że te działania prowadzono przez fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Nie pierwsze zatrzymania

Rozbita przez białostocką delegaturę CBA grupa przestępcza od stycznia 2017 roku do maja 2018 skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 mln zł – podał naczelnik.

Zaznaczył, że zatrzymany przez CBA trafi do podlaskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty.

Naczelnik przypomniał, że to kolejne zatrzymania w tym śledztwie – m.in. w marcu i kwietniu 2019 roku Biuro zatrzymało 10 osób związanych z hurtowniami farmaceutycznymi i właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty usłyszało do tej pory 18 osób – dodał.

Czytaj też:

„Mafia lekowa” m.in. z Warszawy rozbita przez służby [WIDEO]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone