SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Metro wjeżdża na Wolę, otwarcie stacji wiosną 2020

Metro na Woli/fot. RDC

Pierwsze pociągi na wolskim odcinku metra. Na razie to tylko jazdy testowe. To dlatego, że wszystkie trzy stacje są już niemal gotowe – wykonawcy zostały ostatnie prace wykończeniowe.

Składy mogą już w powolnym tempie przejeżdżać między stacjami. Całość ma zakończyć się w przyszłym miesiącu, jednak pierwsi pasażerowie skorzystają z metra dopiero na wiosnę – wcześniej będzie etap odbiorów.

Dla nas prędkość jest elementem najmniej ważnym. Sprawdzamy, czy pociąg odpowiednio porozumiewa się z systemem liniowym, radiołączność, drogę hamowania, czy torowisko jest dobrze ułożone – wyjaśnia Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

Skupiamy się na pracach wykończeniowych (…) Do końca budowy został już nieco ponad miesiąc – dodaje Bartoń.

Liczymy na to, że dzięki rozbudowie metra warszawiacy będą chętniej korzystać z transportu publicznego – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Chcemy, aby aż 60 procent mieszkańców od roku 2022 korzystało z komunikacji miejskiej. W tej chwili wskaźnik wynosi 50 procent – dodaje.

Około trzy tygodnie temu otwarte zostały nowe stacje na Targówku. – Tam widać, że metro się przyjęło – przekonuje Trzaskowski. – Olbrzymi sukces frekwencyjny. Od 30 procent więcej pasażerów korzysta z drugiej linii metra – tłumaczy.

Budowa wolskiego odcinka metra kosztowała miasto około miliarda złotych. Całość prac trwała nieco ponad trzy lata. Podróż ze stacji Rondo Daszyńskiego przez Płocką i Młynów do Księcia Janusza zajmie nam około 6 minut.

Czytaj też:

Metro na Woli na finiszu. Trzy miesiące do zakończenia prac

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone