SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa: manifestacja Komitetu Obrony Demokracji [zdjęcia]

fot. Maciej Zientarski/RDC

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie rozpoczęła się w południe manifestacja pod hasłem: „Obywatele dla demokracji”, zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji. Zebrała się tam także kontrmanifestacja środowiska narodowców i Ruchu Kontroli Wyborów.

Manifestującym towarzyszą hasła, m.in. „Stop psuciu demokracji”. Na jednym z transparentów przypominają oni słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że zgodnie z zapisami Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą.

Tuż po rozpoczęciu manifestacji po godz. 12 – przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha – zaplanowano wystąpienia: lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego i polityków opozycji: Ryszarda Petru (Nowoczesna), Barbary Nowackiej (Zjednoczona Lewica), Sławomira Neumanna (PO) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL). W manifestacji udział biorą też posłowie PO, m.in. Rafał Grupiński i Andrzej Halicki.

O godzinie 13 marsz wyruszył sprzed Trybunału Konstytucyjnego. Manifestacja ma zakończyć się przed Pałacem Prezydenckim.

Założyciel KOD Mateusz Kijowski mówił, że większość nie może narzucać innym sposobu życia i myślenia. Jak dodał, manifestanci przyszli, bo nie podoba im się to co dzieje się w Polsce. Chcą wyrazić obywatelski sprzeciw i pokazać politykom, że choć szanują wynik wyborów, domagają się od nich przestrzegania prawa.

Polska jest dobrem wspólnym wszystkich partii – mówi szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – W całej manifestacji nie chodzi wyłącznie o Trybunał – podkreślał lider ludowców. – Nie chodzi o jakiś artykuł czy przepis. Nie chodzi bynajmniej o jakiegoś sędziego – dodawał. Apelował o odwołanie się do pomyślności i dobra obywateli, zapisanych w preambule Konstytucji, „ale dobra nie rozumianego przez dobro jednej partii” – dodał.

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann podkreślał, że obecne władze mówią ludziom jak mają żyć i nie respektują podstawowych zasad ustrojowych, a na to, według Neumanna, nie można się godzić. Zapowiedział odsunięcie od władzy tych, którzy uzurpują sobie prawo do decydowania za innych. – Dla Jarosława Kaczyńskiego trójpodział władzy to jest dawanie dyrektyw prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premier Beacie Szydło, marszałkowi Sejmu – mówił.

Z kolei lider .Nowoczesnej Ryszard Petru gratulował Jarosławowi Kaczyńskiemu, że swoimi działaniami w krótkim czasie doprowadził do zjednoczenia opozycji. Jak dodał, odsunięcie PiS-u od władzy może zając dużo czasu, ale trzeba to zrobić, by obronić młodą polską demokrację. – Musimy zatrzymać ten marsz szaleńców – dodał Petru.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone