SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

W lipcu konsultacje ws. uchwały antysmogowej dla Mazowsza

fot. Pexels

Zakaz spalania węgla od 2024 roku w Warszawie, a od 2030 roku także w okolicznych powiatach – to główne proponowane zmiany w uchwale antysmogowej dla Mazowsza. 1 lipca ruszają konsultacje dotyczące projektu uchwały – poinformował w poniedziałek marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Skutki smogu dla naszego zdrowia są katastrofalne. Jako lekarz nie mam co do tego wątpliwości – podkreślił marszałek Adam Struzik. Dodał, że z przeprowadzonych analiz wynika, że wprowadzenie nowych regulacji pozwoli rocznie uniknąć nawet 1,2 tys. zgonów w Warszawie i sąsiednich powiatach. – Dla porównania, tylu uczniów liczy duża szkoła – zauważył marszałek. – Jeśli nie podejmiemy odważnych działań, nic nie ulegnie zmianie – podkreślił zachęcając do udziału w konsultacjach zarówno samorządy, organizacje pozarządowe, jak i mieszkańców.

Na spustoszenie, jakie smog wywołuje w naszym organizmie, zwrócił również uwagę zastępca dyrektora ds. medycznych Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, dr n. med. Grzegorz Krasowski. Podkreślił, że zły stan powietrza nie jest bez znaczenia również w czasie pandemii. – W Polsce aż 28 proc. zgonów na COVID-19 powiązać można z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza – podał.

Uchwała antysmogowa obowiązuje na Mazowszu od 2017 roku. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu (dyrektywy unijnej określającej normy emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń). Od lipca 2018 roku na Mazowszu obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych – węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów czy słabej jakości węgla kamiennego i paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Zakaz spalania węgla od 2024 roku

Zgodnie z nowym projektem od lipca 2024 roku w Warszawie miałby obowiązywać zakaz spalania węgla, a od lipca 2030 r. zakaz spalania wszystkich paliw stałych (np. drewna czy pelletu). W stolicy konsultacje będą prowadzone we współpracy ze stołecznym ratuszem.

Kolejna propozycja dotyczy powiatów podwarszawskich, w których stan powietrza jest bardzo zły. Od 2030 roku na tym terenie obowiązywałby zakaz palenia węglem i paliwami stałymi. Nowe regulacje objęłyby dziewięć podwarszawskich powiatów: grodziski, piaseczyński, miński, legionowski, warszawski zachodni, otwocki, nowodworski, pruszkowski i wołomiński. Na pozostałym terenie województwa odpowiednie regulacje będzie można wprowadzić na wniosek gminy.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla urzędu marszałkowskiego wynika, że ok. dwie trzecie mieszkańców Warszawy i podwarszawskich powiatów wyraża pełne lub częściowe poparcie dla zakazu. W stolicy za wprowadzeniem nowych regulacji opowiada się 69 proc. ankietowanych, w podregionie warszawskim wschodnim – 65 proc., a w warszawskim zachodnim – 66 proc. badanych.

Ponadto, z raportu przygotowanego przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych pozwoli uniknąć rocznie nawet 730 zgonów w samej Warszawie.

Konsultacje projektu nowej uchwały antysmogowej rozpoczną się już 1 lipca i potrwają do 16 sierpnia 2021 r. Uwagi będzie można składać za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego (formularz będzie aktywny tylko w terminie trwania konsultacji), pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM oraz ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Szczegóły i formularz będzie można znaleźć na stronie www.powietrze.mazovia.pl.

Czytaj też:

Krakowscy naukowcy odkryli, że smog może wywoływać alergię

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone