SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

W komunikacji miejskiej w Warszawie zniknęły strefy buforowe

Koronawirus w Warszawie/fot. PAP/Mateusz Marek

Od wczoraj więcej pasażerów w komunikacji miejskiej, od dziś – koniec stref buforowych. Rząd poluzował niektóre obostrzenia. Dzięki temu w autobusach, tramwajach, pociągach czy metrze może podróżować więcej osób. Od niedzieli limit ten wynosi 75 proc. obłożenia danego pojazdu.

Warszawa od dziś rezygnuje z tzw. stref buforowych, czyli wydzielonych taśmą okolic kabiny kierowcy czy motorniczego.

Od dziś znów można wsiadać i wysiadać pierwszymi drzwiami – tłumaczy rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert. – Decyzję podjęliśmy na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Mamy coraz mniejszą liczbę zachorowań – wyjaśnia.

Strefy buforowe w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej funkcjonowały w Warszawie od marca ubiegłego roku. Jak podano na stronie Miejskich Zakładów Autobusowych „ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego do odwołania zostały wprowadzone strefy wydzielone”. „Strefy wydzielone znajdują się z przodu pojazdu i pasażerowie mają bezwzględny zakaz ich przekraczania. Zakazane jest także korzystanie przez pasażerów z pierwszych drzwi w pojeździe. Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie, nieprzekraczanie granicy strefy wydzielonej oraz niezrywanie taśm jej wyznaczających” – głosił komunikat. – Jeśli chodzi o tramwaje, to nie nakazywaliśmy tego, Tramwaje Warszawskie wprowadziły to z własnej inicjatywy, ale nie mamy nic przeciwko – mówił w marcu 2020 roku Tomasz Kunert.

Większy limit pasażerów

Limit liczby pasażerów podróżujących pojazdami komunikacji miejskiej został zwiększony do 75 procent. – W popularnych tramwajach Swing, dotychczas obowiązywał limit około 100 pasażerów, od dzisiaj został zwiększony do 150 osób – powiedział Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. – O tym, ile osób może przebywać w pojeździe, informują rozwieszone na drzwiach kartki – przekazał Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych.

Nadal podróżujących miejską komunikacją obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką. – Zapowiedzi z przypomnieniem o tym obowiązku są odtwarzane w pojazdach – zaznaczył Dutkiewicz.

Od lutego w stołecznej komunikacji powróciły „ciepłe guziki” i przystanki „na żądanie”. To efekt luzowania obostrzeń, w związku z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Czytaj też:

Warszawa Zachodnia w budowie. „Stawiamy na kolej przyszłości”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone