SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ulice handlowe szansą dla Warszawy w czasie epidemii?

fot. architektura.um.warszawa.pl

W obecnej sytuacji epidemicznej handel w przyulicznych sklepach może być przyszłością, która zastąpi galerie handlowe. Trzeba jednak odpowiednio wykorzystać ten potencjał – mówili goście audycji „Jest sprawa”. Taka sytuacja ma miejsce na przykład na jednej z głównych warszawskich arterii – ul. Marszałkowskiej.

Ulica Marszałkowska może być jednym z najważniejszych ciągów handlowych w Warszawie. Jednak jak podkreślają specjaliści – brakuje spójnej strategii, jak wykorzystać jej możliwości. – Warszawski ratusz powinien udostępnić lokale do użytku mniejszym przedsiębiorcom – mówił w Radiu dla Ciebie urbanista i architekt Piotr Sawicki. – Przy tej ulicy czterdzieści procent lokali to lokale miejskie, zarządzane przez Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami. W sumie oferują one 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej – takiej, która może być wykorzystana pod handel. Jeżeli pomyśli się o tym, jako o potencjale tej ulicy, to jest on ogromny – komentował.

Sawicki dodał, że zagospodarowanie ulicy przyniosłoby zysk zarówno miastu, jak i działającym tam firmom. – Potrzeba już chyba tylko współpracy pomiędzy większościowym właścicielem reprezentowanym przez miasto a pozostałymi właścicielami prywatnymi, wspólnotami i innymi, żeby razem stworzyć pewien biznesplan dla tej ulicy i spowodować, że zacznie ona lepiej funkcjonować. – przekonywal.

Z kolei Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy stwierdził, że mniejsze przedsiębiorstwa zyskają teraz w przeciwieństwie do dużych galerii handlowych. – Raczej nie będzie magnesu ze strony ulic handlowych, jednak może im pomóc dysfunkcja centrów handlowych polegająca na tym, że klienci być może będą bali się korzystać z tamtejszych sklepów w dość dużym tłumie i tak ten strach będzie trwał przez jakiś czas – mówił.

Według raportu firmy Deloitte, w marcu spadek przychodów galerii handlowych w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 700 milionów złotych. W kwietniu straty przekroczyły miliard złotych.

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: Ulice handlowe zamiast galerii. Czeka nas powrót lokalnej przedsiębiorczości?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone