SŁUCHAJ ONLINE
MENU

R. Trzaskowski: miasto nie dołoży do odbudowy Pałacu Saskiego

fot. Wikipedia

Nie przewiduję żadnego zaangażowania finansowego w odbudowę Pałacu Saskiego – powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Nie dość, że oczekujemy sfinansowania tej inwestycji przez rząd, to również oczekujemy rozmowy na temat działek, które są własnością miasta – podkreślił.

Prezydent stolicy wskazał, że odbudowa pałacu jest inicjatywą Senatu, wspieraną przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd. Pytany w środę na konferencji prasowej, czy chce, by koszty tej inwestycji w pełni pokrył rząd, odpowiedział: „Tak, oczywiście”.

Według Trzaskowskiego odbudowa pałacu nie jest jednym z najważniejszych priorytetów, którego realizacji oczekują warszawiacy. – Stąd absolutnie nie przewiduję żadnego zaangażowania finansowego – wyjaśnił.

To, że źródłem finansowania inwestycji będzie budżet państwa, pod koniec grudnia zapowiadał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zapewniając, że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

„Bardzo poważne pieniądze”

Prezydent stolicy podkreślił ponadto, że oczekuje nie tylko sfinansowania inwestycji, ale także rozmowy dotyczącej działek, na których ma stanąć odbudowany Pałac Saski i które są własnością miasta stołecznego Warszawy.

Przypominam, że niektóre poboczne działki zostały wymienione lata temu i myśmy wtedy zrezygnowali z części udziałów w ratuszu – dodał Trzaskowski. Jak zauważył, ratusz w większości jest własnością Skarbu Państwa. – W związku z tym o tym chcemy rozmawiać – podkreślił.

Dodał, że miasto chce także rozmawiać o kwestiach pragmatycznych, wśród których wymienił sprawę dojazdu samochodów i autobusów, a także kwestię parkingową. – Ja powiedziałem, że będę do sprawy podchodził absolutnie pragmatycznie – zaznaczył.

Też są pytania, ile ten projekt ma kosztować. Tu myślę, że mamy absolutną zgodność pomiędzy inicjatorami a nami, że jeżeli w ogóle mamy mówić o odbudowie, to ona musi być w najwyższym możliwym standardzie, co będzie kosztowało bardzo poważne pieniądze – powiedział.

Pałac nową siedzibą Senatu

1 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

W ubiegłym tygodniu w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego odbyło się spotkanie marszałka Senatu z prezydentem Warszawy. Na wspólnej konferencji politycy zapowiedzieli, że w tym tygodniu dojdzie do rozmów eksperckich. Podczas spotkania Karczewski i Trzaskowski przedstawili swoje koncepcje i wątpliwości dotyczące pomysłu odbudowy pałacu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone