SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa: Tragiczny finał kłótni. 15-latek dźgnięty nożem przez kolegę

fot. RDC

Tragicznie zakończyła się kłótnia dwóch nastolatków w szkole podstawowej nr 195 w Wawrze. W jej trakcie jeden z chłopców śmiertelnie zaatakował drugiego niebezpiecznym narzędziem – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak.

Do zdarzenia doszło na terenie szkoły podstawowej numer 195 przy ulicy Króla Maciusia w Marysinie Wawerskim. – 15-latek zaatakował rówieśnika, mimo reanimacji chłopca nie udało się uratować – mówi Sylwester Marczak.

Policjanci otrzymali zgłoszenie w piątek, po godzinie 10:30. O sprawie poinformowali na Twitterze.

Z relacji świadków wynika, że między chłopcami miało dojść do sprzeczki, dotyczącej pieniędzy.

Na mnie wpadli. To było na korytarzu, przy wszystkich. Widziałam krew, koleżanka mówiła, że jeszcze w klasie dźgał go nożem w plecy. Zabrała go karetka, nas nie wypuszczali z budynku – mówi jedna z uczennic.

Łączymy się w bólu z rodziną ofiary, zapewniamy innym uczniom pomoc psychologa – mówi Konrad Rajca z urzędu dzielnicy w Wawrze.

Sztab kryzysowy powołany w szkole

Na miejsce tragedii pojechał wicekurator oświaty Krzysztof Wiśniewski i dwóch pracowników. Powołany został sztab kryzysowy – poinformował z kolei rzecznik warszawskiego kuratorium oświaty Andrzej Kulmatycki. – Naszym celem jest w tym momencie przede wszystkim zapewnienie właściwej opieki psychologicznej i pedagogicznej uczniom tej szkoły – dodał Kulmatycki.

Rzecznik Praw Dziecka poinformował, że zwróci się w trybie pilnym do policji i prokuratury o przekazanie informacji na temat czynności podjętych w związku z tragicznymi wydarzeniami w szkole podstawowej w warszawskim Wawrze.

RPD zwróci się również do kuratorium oświaty o informacje dotyczące sytuacji w tej placówce oświatowej. Poinformował o tym dyrektor Zespołu Prezydialnego Biura Rzecznika Praw Dziecka Rafał Drzewiecki.

Trzaskowski: robimy wszystko, żeby pomóc

Miasto zrobi wszystko, żeby pomóc w tej sytuacji. Oczywiście będziemy też wyciągać z tej tragedii wnioski – powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przed szkołą w Marysinie Wawerskim.

Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności, będziemy cały czas w ścisłym kontakcie z policją. Rozmawiałem też z dyrektor szkoły i miasto zrobi wszystko, co będzie mogło ze swojej strony, żeby pomóc w tej sytuacji. Oczywiście będziemy też z tej tragedii wyciągnąć wnioski – powiedział Trzaskowski.

Jak zastrzegł, policja prosiła go, aby nie udzielać żadnych szczegółowych informacji o tej sprawie, gdyż obecnie trwa jej wyjaśnianie przez prokuratora i policję.

Nie będę odpowiadał na żadne pytania. Jestem wstrząśnięty, zapewne jak większość warszawiaków, która się dziś o tym fakcie dowiedziała – zaznaczył prezydent stolicy.

„Śledztwo jest prowadzone bardzo intensywnie”

Z całą pewnością taka historia mrozi i budzi smutek, to jest tragedia, bo zginęło w zasadzie dziecko, młody człowiek – oświadczył minister Ziobro na konferencji w Warszawie. – Jest to wielka tragedia i straszna rzecz, że młody człowiek może chcieć zamordować innego młodego człowieka. Brakuje słów, by to komentować – dodał.

Jeszcze do tego stało się to w szkole. Do tej pory przywykliśmy, że tego rodzaju zdarzenia są gdzieś na świecie pokazywane z daleka, to się raczej nie zdarzało, żeby w szkole doszło do zabójstwa, szkoła kojarzyła się raczej z przestrzenią bezpieczną – mówił Ziobro.

Jak podkreślił, okoliczności tej sprawy są badane, a „śledztwo jest prowadzone bardzo intensywnie”. – W tej chwili nie chciałbym wychodzić ponad to, co prokuratorzy zgodzili się w tej chwili powiedzieć” – dodał. „Podstawowe ustalenia czynione są na bieżąco i w momencie, kiedy prokuratura będzie gotowa, żeby podzielić się z państwem jakąś szerszą informacją, to na pewno się stanie – zapewnił.

Ziobro zaznaczył, że sprawa „wymaga bardzo wnikliwego zbadania – również pod kątem oceny motywów, okoliczności wniesienia tego niebezpiecznego przedmiotu, jakim był nóż na teren szkoły”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone