SŁUCHAJ ONLINE
MENU

TR Warszawa pokaże za granicą m.in. „Fantazję” i „Innych ludzi”

fot. Pixabay

Serię zagranicznych pokazów spektakli TR Warszawa rozpocznie w niedzielę prezentacją „Fantazji” w reżyserii Anny Karasińskiej podczas 40. edycji Zuercher Theater Spektakel – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa teatru Kaja Stępkowska. „Fantazja” grana będzie tam do 27 sierpnia.

W niedzielę TR Warszawa zainauguruje serię zagranicznych pokazów spektakli teatru w sezonie 2019/20. Przedstawienia zrealizowane na warszawskiej scenie będzie można zobaczyć w Czechach, Francji i Szwajcarii oraz w Rumunii w formie rejestracji wideo – napisała Stępkowska w informacji prasowej.

„Fantazja”, którą w ubiegłym sezonie mogli zobaczyć widzowie w Belgii, Irlandii, Kanadzie i Niemczech, zostanie pokazana w Zurychu trzykrotnie.

Jak zaznaczyła rzeczniczka TR Warszawa, Zuercher Theater Spektakel to „jeden z wiodących europejskich festiwali sztuk performatywnych, promujących poszukiwania nowych języków scenicznych w obszarach teatru, choreografii, performansu i muzyki”.

W tym roku obok „Fantazji” Anny Karasińskiej, w programie festiwalu znalazły się przedstawienia takich artystów, jak Jan Lauwers i Needcompany, Phia Menard, Lia Rodrigues, Boris Charmatz i William Kentridge, Rimini Protokoll, Anne Teresy De Keersmaeker i grupy Rosas.

30 września „Fantazja” otworzy festiwal Prague Crossroads. W programie praskiego przeglądu, prezentującego innowacyjne przedstawienia korespondujące z aktualną sytuacją społeczną, znalazły się spektakle takich twórczyń, jak Christiane Jatahy, Susanne Kennedy, Flora Detraz, Gisele Vienne, Kate McIntosh, Rima Najdi, oraz znana polskiej publiczności belgijska choreografka Lotte van den Berg.

Pokazy w Miluzie

Dwukrotnie (9-10 października) „Fantazja” Karasińskiej pokazana zostanie w Miluzie w ramach przeglądu Focus Pologne, organizowanego przez centrum La Filature jako wydarzenie partnerskie festiwalu CultureScapes.

Obok spektaklu TR Warszawa pokazane zostaną tam również inne polskie przedstawienia – „Wyjeżdżamy” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie i „Margarete” w reż. Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru KANA.

W rumuńskim Targu Mures od 29 sierpnia do 1 września odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu „A Name”, w ramach którego prezentowane będą dzieła ważnych europejskich twórców teatralnych. Tegoroczny przegląd poświęcony będzie twórczości dyrektora artystycznego TR Warszawa – Grzegorza Jarzyny.

W programie imprezy znalazły się pokazy rejestracji jego przedstawień „Bzik tropikalny” i „2007: Macbeth”, filmowa wersja „Między nami dobrze jest” oraz „G.E.N VR”, czyli pierwsze nagranie spektaklu w technologii cinematic VR.

„Inni ludzie” w Pilznie

Jak poinformowała Stępkowska, w Targu Mures odbędą się też warsztaty pt. „W poszukiwaniu prawdy ciała” dla aktorów tamtejszego Teatru Narodowego, prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz Ivana Estegneeva, rozmowa z Grzegorzem Jarzyną prowadzona przez Theodora-Cristiana Popescu oraz wykład Romana Pawłowskiego o TR Warszawa.

15 września „Inni ludzie” – najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny, będący adaptacją książki Doroty Masłowskiej – po raz pierwszy pokazany zostanie za granicą na 27. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Pilznie.

Spektakl Grzegorza Jarzyny pokazywany będzie obok „Hard to be a God” Kornela Mundruczo, dobrze znanego publiczności TR Warszawa jako reżyser „Nietoperza” i „Cząstek kobiety”.

W programie tego festiwalu znalazły się też inne polskie przedstawienia – „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer z Teatru Polonia w Warszawie oraz „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej z Teatru Polskiego w Poznaniu.

Czytaj też: Wciąż nie ma pozwolenia na budowę siedziby TR Warszawa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone