SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„To, jakie funkcje pełni szkoła, coraz bardziej staje się elementem politycznego przetargu”

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pexels

– Łatwo coś zniszczyć, później trudno to odbudować. Potrzebny jest namysł – tak o zmianach w systemie oświaty mówił w RDC prof. Lech Mankiewicz (polski astronom i fizyk, popularyzator nauk przyrodniczych).

To, jakie funkcje pełni szkoła, w jaki sposób ma formować dzieci, jak ma je przygotowywać do dorosłego życia, coraz bardziej staje się elementem politycznego przetargu, który jest zorientowany na wygranie wyborów za dwa, trzy czy cztery lata – komentował gość audycji. Jak dodał, ten polityczny przetarg nie ma nic wspólnego z refleksją na temat tego, w którym kierunku zmierza życie, ekonomia i świat.

Zawrotne tempo

Tempo zmian uniemożliwia instytucjom publicznym nadążanie za tym, co się dzieje – ocenił prof. Mankiewicz. – Musielibyśmy w wielu miejscach programy szkolne zmieniać co roku. Zorganizowanie tego odgórnie wydaje się niemożliwe. Żyjemy w czasach rewolucji. Rewolucja to nie jest czas gabinetów ministerialnych, tylko ulic, kawiarń – mówił profesor.

Rola szkoły

Jak wyjaśniał, rewolucja ta polega na bardzo szybkich zmianach ekonomicznych. – Od kilkuset lat żyjemy w społeczeństwie formowanym według zasady – tyle jesteś warty, ile wynosi pojemność twojego konta bankowego – powiedział gość RDC. Jak przyznał, zaczyna się zastanawiać, jaka jest rola szkoły w dzisiejszych czasach. – Wydaje mi się, że trzeba się na serio zastanowić nad tym, że teraz można się nauczyć większości istotnych rzeczy poza szkołą. Podstaw – jak najbardziej w szkole i sytuacja w aspekcie nauczania wczesnoszkolnego wygląda bardzo dobrze – ocenił prof. Mankiewicz.

Reforma

Łatwo coś zniszczyć, później trudno to odbudować. Potrzebny jest namysł – komentował. – System, który był do tej pory i jest właśnie niszczony, miał swoje wady – przyznał naukowiec. – Ale z całą pewnością pokazał bardzo ważną rzecz – edukacja zaczęła reagować na bodźce – podkreślił. Jak wyjaśniał, zaczęły się pojawiać inicjatywy idące w bardzo dobrym kierunku. – Ta dyskusja nabierała mocy, tempa, objętości. W tym momencie to wszystko zostaje zgilotynowane i mamy gigantyczny kłopot – podsumował prof. Mankiewicz.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone