SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Sprawdzamy, jak z upałami radzą sobie mieszkańcy Warszawy

fot. RDC

W wielu miejscach Polski temperatura przekracza dziś 30 stopni Celsjusza. Podobnie jest w Warszawie, gdzie prawdziwe oblężenie przeżywają miejskie kąpieliska, w których tłumy szukają ochłody. W Radiu dla Ciebie sprawdzamy, jakie sposoby na upały mają mieszkańcy stolicy.

Przed Parkiem Moczydło, który po długiej przerwie kilka dni temu został ponownie otwarty, ustawiały się długie kolejki amatorów wodnego relaksu. Na odnowionym dwa lata temu Moczydle warszawiacy mogą schłodzić się w dwóch basenach lub odpocząć w cieniu okolicznych drzew.

Jest bardzo przyjemnie, bardzo gorąco i jest bardzo fajna atmosfera – mówił jeden z odpoczywających nad basenem. Inna osoba dodała: – Jest dużo ludzi, ale chyba każdy na to czekał. Jak zauważyła kolejna osoba: – Zajęli nam cień, więc czas będziemy spędzać w wodzie.

W Parku Moczydło najmłodsi mogą pluskać się w brodzikach lub zjeżdżać z nowych zjeżdżalni. Z kolei rodzice mogą odpocząć na kocach na trawie albo szukać ochłody w dużym basenie, który znajduje się w centrum kąpieliska. Są też tzw. grzybki czy bicze wodne.

Jak radzić sobie z upałami?

Dłuższe przebywanie na słońcu w takiej temperaturze, jaka jest dzisiaj, może grozić udarem. Ważne jest m.in. odpowiednie nakrycie na głowę. Trzeba też pić dużo wody.

Mieszkańcy Warszawy dzielą się swoimi sposobami na to, jak radzić sobie z upałami: – Najlepiej chłodzić się w wodzie – radzi jedna z osób. Inna zaś zauważyła: – Trzeba się nawadniać i szukać cienia. Jeszcze inny mieszkaniec stolicy radzi: – Wiatrak w domu to jest coś, czego nie można pominąć w takie gorące dni.

Jeśli ktoś nie ma czasy, by wybrać się na miejskie kąpielisko, ochłody może szukać przy jednej z dziewięciu kurtyn wodnych, które od dziś pojawiły się w Warszawie. Dla spragnionych są również beczkowozy z warszawską kranówką.

Na Mazowszu alerty pogodowe

Upały są tak intensywne, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenie drugiego stopnia dla zachodniej i centralnej części Mazowsza oraz ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wschodnich powiatów regionu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. W przypadku pierwszego stopnia zaś przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Czytaj też:

Beczkowozy z kranówką i kurtyny wodne od dziś w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone