SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W ciechanowskim Parku Nauki Tours nowa wystawa o dźwięku

fot. Park Nauki Tours

W Parku Nauki Torus w Ciechanowie otwarta zostanie w marcu wystawa „The Sound of Science”, na której znajdzie się siedem interaktywnych stanowisk o tematyce związanej z muzyką i fizyką dźwięku. Można będzie tam np. wsłuchać się w rytm bicia serca i zbadać jego zależność z ruchem ciała.

Jak poinformował ciechanowski Urząd Miasta, ekspozycja „The Sound of Science” gościć będzie w tamtejszym Parku Nauki Torus przez cztery miesiące – od 3 marca. Przypomniał jednocześnie, że uruchomiona w 2019 r. placówka umożliwia zwiedzającym m.in. samodzielne eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności w takich dziedzinach, jak w fizyka, matematyka, technika i architektura.

Przewodzenie kostne, modulacja głosu i tworzenie muzyki

Zapowiadając wystawę „The Sound of Science”, adresowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, ciechanowski Urząd Miasta wyjaśnił, iż zwiedzający będą tam mogli dowiedzieć się, czym jest dźwięk, zbadać jego częstotliwość i natężenie, a także poznać przewodzenie kostne, czyli jak usłyszeć dźwięk, którego inni nie słyszą. W urządzeniu „echo” odwiedzający ekspozycję będą mogli z kolei modulować swój głos od piskliwego śpiewu po głęboki ryk. Na wystawie będzie także możliwość samodzielnego tworzenia muzyki poprzez grę na rurach, czy korzystanie z mikserów na profesjonalnym stanowisku DJ-a.

„W dźwiękoszczelnej kabinie będzie można porównać natężenie swojego głosu z innymi głośnymi dźwiękami, takimi jak warkot motoru, odgłosy pracującej wiertarki czy dźwięk, jaki powoduje przelot samolotu. Pojawią się także dwa metalowe dzwony rurowe, prezentujące efekt nałożenia na siebie dwóch fal” – anonsuje ekspozycję „The Sound of Science” ciechanowski Urząd Miasta.

Unikatowa wieża ciśnień

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień, pochodzącej z lat 70. XX wieku – to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Wykonana ze stali konstrukcja wieży składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt – gdzie osadzony jest torus – prawie 18 metrów.

Wieża ciśnień i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 metrów kw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie znajduje się kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Czytaj też: Premiera autorskiego baletu „The Osmosis” w Teatrze Druga Strefa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone