SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szef MON w Raszynie: Polska jest bezpieczna. Patrzymy w przyszłość

Raszyn, Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak/fot. PAP/Paweł Supernak

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości złożenia przysięgi przez trzystu absolwentów klas mundurowych w Raszynie. Przysięga wieńczy kilkutygodniowe szkolenie podstawowe, które absolwenci przeszli w ramach programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Podczas uroczystości Błaszczak stwierdził, że wychowanie w poczuciu patriotycznym jest niezwykle ważne dla przyszłych pokoleń.

Jak podkreślił szef MON – Polska może rozwijać się wtedy, gdy jest bezpieczna. – Jesteście młodym pokoleniem, za chwilę to wy przejmiecie ster rządów w naszym kraju, a więc musicie być przygotowani do tego, żeby sprostać wyzwaniom jakie stoją przed Polską – powiedział minister i dodał, że niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń jest wychowanie w duchu patriotyzmu i poczuciu służby dla Polski.

Program koordynowany przez MON

Polska może rozwijać się kiedy będzie bezpieczna, dziś jest bezpieczna ale trzeba patrzeć w perspektywie dłuższej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” jest skróconą służbą przygotowawczą. W pierwszym etapie absolwenci uczestniczyli w zajęciach praktycznych ćwicząc musztrę, poznając regulaminy i przepisy wojskowe, a także doskonaląc się w zakresie udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Co czeka uczestników?

Uczestników czeka jeszcze szkolenie strzeleckie, taktyczne, inżynieryjno-saperskie, a także zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa i łączności. Aby uzyskać kwalifikacje specjalistyczne, na koniec młodzi żołnierze muszą zdać egzamin. Program obejmuje również obowiązkowe zajęcia i egzaminy z wychowania fizycznego.

Zajęcia w ramach prowadzonego przez MON programu potrwają do 28 sierpnia. Po zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas wojskowych staną się żołnierzami rezerwy i od września będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Czytaj też:

Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie z RDC

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone