SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„To wielka strata”. Współpracownicy wspominają Mariusza Bieńka

Mariusz Bieniek/fot. Starostwo Powiatowe w Płocku

Był szanowanym samorządowcem i dobrym człowiekiem, wrażliwym na potrzeby innych ludzi. Śmierć Mariusza Bieńka to dla nas wielka strata – mówi o tragicznie zmarłym staroście płockim jego zastępczyni Iwona Sierocka. Starosta utonął w niedzielę w Wiśle. Swoją funkcję w powiecie pełnił od 2014 roku.

Każdy, kto znał pana Mariusza Bieńka, wie, że był to wspaniały samorządowiec. Miał bardzo dużą wiedzę na temat samorządu. Był także osobą bardzo oddaną drugiemu człowiekowi, kulturalną i nigdy nie przeszedł obok ludzkiego nieszczęścia – wspomina Iwona Sierocka.

Mariusza Bieńka dobrze wspominają nie tylko ci najbliżsi współpracownicy, ale również ci nieco dalsi.

Życzliwy człowiek, zawodowo profesjonalista – mówi o staroście prezydent miasta Andrzej Nowakowski. – Bardzo życzliwy, a od strony zawodowej profesjonalista zaangażowany w sprawy samorządu, ale to, co chyba najbardziej szczególne w jego postaci, to gotowość do niesienia pomocy, otwartość na potrzeby mieszkańców – zaznacza.

Wspominam z żalem, że to koniec współpracy, bo niestety ta tragedia wszystkich nas dotknęła. Wspominamy go jako osobę otwartą, ciepłą, przyjazną i szukającą kompromisu – dodaje z kolei Krzysztof Jadczak, burmistrz Gąbina. Współpracował on ze starostą płockim przez kilkanaście lat, gdy Mariusz Bieniek rozpoczynał przygodę z samorządem jako pracownik urzędu gminy w Bodzanowie, później był burmistrzem Wyszogrodu, a w końcu starostą płockim.

Dobry gospodarz i pracowity, pełen energii człowiek – tak go natomiast zapamięta szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Mariusz Bieniek był związany z partią ludowców. – Śmierć Mariusza Bieńka to wielka strata, z którą trudno się pogodzić – mówił prezes PSL. – Dla niego nie było rzeczy trudnych, niemożliwych. Nie było problemu. Jak było zadanie do wykonania, to on to po prostu robił. No i był dobrym gospodarzem. Widziałem, jak dbał o powiat, o Wisłę też. I walczył, żeby tam było bezpiecznie, żeby tam budować wały przeciwpowodziowe – mówi.Tragiczny wypadek

Do wypadku, w którym zaginął Mariusz Bieniek, doszło w minioną niedzielę wieczorem na Wiśle między Świniarami a Kępą Polską niedaleko Płocka. Jak informowała straż pożarna, z łodzi wypadło trzech mężczyzn. Dwóch z nich wydostało się na brzeg.

Poszukiwania od Świniar w dół rzeki, w kierunku Płocka, kontynuowane były w poniedziałek, wtorek i środę, każdego dnia rozpoczynały się około godziny 9:00. W akcję codziennie zaangażowanych było ponad 100 osób, w tym policjanci, strażacy, ratownicy WOPR, płetwonurkowie i strażnicy miejscy. Wykorzystywano też specjalne sonary do badania głębin Wisły. Ciało odnaleziono wczoraj przed południem.

W związku z wypadkiem, Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak powiedziała we wtorek zastępca prokuratora rejonowego Grażyna Sadowska, jest to „zupełnie wstępna kwalifikacja” przyjęta w postępowaniu. Dodała, że śledztwo na obecnym etapie prowadzone jest w sprawie – nikomu nie przedstawiono zarzutów. Dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, zostało przesłuchanych jeszcze w poniedziałek w charakterze świadków.

Na tym etapie wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek, natomiast bardziej szczegółowe informacje będą możliwe do przekazania po uzyskaniu wyników sekcji zwłok – zaznaczył zastępca prokuratora rejonowego w Płocku.

Jak przypomniało starostwo w Płocku, Mariusz Bieniek urodził się 20 października 1983 r. Wraz z żoną, córką i synem mieszkał w Wyszogrodzie, z którym przez wiele lat był związany zawodowo. „W 2002 r., w wieku 19 lat, dostał się na staż do Urzędu Gminy w Bodzanowie i od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z samorządem” – podkreślono w informacji. Wspomniano także, że w 2007 r. ówczesny burmistrz Wyszogrodu zaproponował Mariuszowi Bieńkowi objęcie stanowiska swojego zastępcy, a następnie – w 2010 r., po decyzji burmistrza o przejściu na emeryturę, Mariusz Bieniek wystartował w wyborach na to stanowisko. „Wybory te wygrał, zostając najmłodszym włodarzem w kraju. Miał wtedy 27 lat” – zaznaczyło m.in. płockie starostwo.

Czytaj też:

Mariusz Bieniek nie żyje. Odnaleziono ciało płockiego starosty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone