SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawie 90 nietrzeźwych kierowców w weekend. KSP: będzie więcej patroli

fot. Mazowiecka Drogówka

W najbliższy weekend na terenie garnizonu stołecznego policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone kontrole na drogach – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Według informacji przekazanych przez rzecznika KSP, w nadchodzący weekend stołeczni policjanci planują wzmożone kontrole na drogach Warszawy i powiatów ościennych. – Kontrole spowodowane są m.in. niepokojącymi wynikami z ostatniego weekendu – tłumaczył nadkomisarz Sylwester Marczak.

90 nietrzeźwych w weekend

Wskazał, że w ostatni weekend stołeczni policjanci zatrzymali łącznie 90 kierowców pod wpływem środków odurzających i alkoholu. – Mówimy o dwóch osobach, które prowadziły samochód pod wpływem narkotyków oraz 88 osobach, u których policjanci stwierdzili alkohol – wskazał.

Podkreślił, że na drogach nie zabraknie policjantów z grup „Speed”. – Ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Policjanci ci pełnią służbę z wykorzystaniem nowoczesnych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z funkcją rejestracji obrazu – zaznaczył.

Dotkliwsze kary

W środę resort infrastruktury poinformował o przyjęciu przez rząd projektu noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. Zmiany mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi.

Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których śmierć poniosło niemal 2,5 tys. osób, a ponad 26 tys. osób zostało rannych. – Co istotne, niemalże 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących – podkreśliło MI.

W 2020 r. z winy pijanych kierowców doszło do 1,6 tys. wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało ponad 1,8 tys. osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod działaniem alkoholu stanowili 7,9 proc.

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 roku.

Czytaj też:

Mandaty do 5 tys. zł. Zmiany mają wejść w życie od grudnia

Białołęka. Miał śmiertelnie potrącić motocyklistę. Są zarzuty i areszt

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone