SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Smog atakuje Warszawę. „Dopóki nie zacznie wiać wiatr, kolejne stężenia będą coraz wyższe”

fot. Pixabay

– Zimno nie jest tak istotnym czynnikiem w smogu, dużo ważniejszy jest brak wiatru. Jeżeli smog zostanie wyprodukowany i nie rozwieje się, to z dnia na dzień będzie się akumulował. Dopóki nie zacznie wiać wiatr, kolejne stężenia będą coraz wyższe – mówił w „Wieczorze RDC” Piotr Siergiej z „Warszawy bez smogu”.

W niedzielę w Warszawie odnotowano znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń w powietrzu.Osoby starsze, z zaburzeniami układu oddechowego i dzieci powinny unikać spacerów i pozostać w domu – powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. – Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 – dodał rzecznik.

Miasto podjęło również decyzję o wprowadzeniu w poniedziałek darmowej komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić warszawiaków, żeby przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Rzecznik wspomniał, że w poniedziałek rano ratusz wyśle do wszystkich szkół informację, aby zrezygnowały ze wszystkich zajęć, które wiązałyby się z wychodzeniem na zewnątrz, tak żeby minimalizować kontakt z zanieczyszczeniami.

„Stężenia będą coraz wyższe”

Jak powiedział w „Wieczorze RDC” Piotr Siergiej z „Warszawy bez smogu”, stężenia rzeczywiście są wielokrotnie przekroczone, ale to nie jest tak, „że jak wyjdziemy na dwór, to padniemy trupem„. – Natomiast kiedy dokonujemy badań powietrza, to zawsze struktura jest taka sama. Stężenie będzie rosło, aż kopciuchy wypalą się i do godziny 7 rano będzie spadać. Potem znowu zacznie rosnąć, wraz z porannym rozpalaniem kotłów – tłumaczył.

Dodał, że zanieczyszczenie będzie jeszcze wyższe, dopóki nie zacznie wiać solidniejszy wiatr. – Zimno nie jest tak istotnym czynnikiem w smogu, dużo ważniejszy jest brak wiatru. Jeżeli smog zostanie wyprodukowany i nie rozwieje się, to z dnia na dzień będzie się akumulował. Dopóki nie zacznie wiać wiatr, kolejne stężenia będą coraz wyższe – podkreślił.

Lepsza sytuacja w centrum

Monika Daniluk wspomniała, że to, co się wydarzyło w ten weekend, jest efektem nakładania się dwóch rzeczy – samochodów i niskiej emisji. – To, że w sobotę wieczorem i w niedzielę rano były tak tragiczne stężenia, jest winą tego, co wrzucamy do pieców – zauważyła.

Zwróciła również uwagę, iż w centrum miasta sytuacja jest lepsza niż na jego obrzeżach. – Jako „Warszawa bez smogu” robiliśmy w listopadzie badania właśnie w dzielnicach domów jednorodzinnych, bo tam nie ma stacji pomiarowych. Oczywiście odczyty były o wiele gorsze – poinformowała.

Głos sprzeciwu

Piotr Siergiej przyznał, że w walce ze smogiem ważne są przede wszystkim oddolne inicjatywy społeczeństwa – W Krakowie właśnie od tego się zaczęło, od marszu trzech tysięcy obywateli, którzy przyszli do marszałka województwa i poprosili o podjęcie jakichkolwiek działań. Dzisiaj widzimy, że Kraków jest w zupełnie innym miejscu niż Warszawa i reszta Polski – przypomniał.

Ocenił, iż właśnie społeczne głosy sprzeciwu są tutaj bardzo ważne. – Zakładamy, że to, co mówimy, zostanie wreszcie usłyszane i zostaną podjęte jakieś realne kroki – powiedział w „Wieczorze RDC” Piotr Siergiej z „Warszawy bez smogu”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone