SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Siedlce bez budżetu i z problemami w bankach. „To nie jest zabawa”

fot. Pexels

Budżet miasta to nie piaskownica i zabawa – tak prezydent Siedlec Andrzej Sitnik komentuje zachowanie radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy – jak mówi – blokują uchwalenie budżetu na 2019 rok. Władze miasta mają przez to problemy z bankami, które odmawiają udzielenia kredytu.

Brak wynagrodzeń dla nauczycieli w styczniu, a także brak pieniędzy na opłacenie składek do ZUS i dotacji dla miejskich spółek. Taki scenariusz przywitał z początkiem roku prezydenta Siedlec. Bank odmówił uruchomienia kredytu obrotowego, bo radni – nie uchwalili budżetu, a to – zgodnie z umową – był warunek otrzymania środków.

Blokada

Ostatecznie samorząd renegocjował umowę i miasto może funkcjonować. Władze „ratowały się” pożyczką ponad 6 mln od miejskich spółek. Prezydent Andrzej Sitnik nie kryje jednak złości, bo uchwalenie budżetu blokowali jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości.

Ponadto prezydent zdecydował o wprowadzeniu cięć wydatków. Mowa o kwocie prawie 18 mln. Oszczędzać musi przede wszystkim administracja i miejskie spółki.

Jedna trzecia z tego to wydatki pierwotnie planowane na sport i kulturę. Miasto też rezygnuje w tym roku z wykupów gruntów pod drogi.

Cykl debat

Prezydent zaprasza radnych do wspólnych prac nad budżetem. Codziennie, od 9 do 14 stycznia, o godzinie 16.00 w urzędzie będzie odbywać się debata. Na 15 stycznia miasto planuje nadzwyczajną sesję, w całości poświęconą uchwale budżetowej na bieżący rok.

Czytaj też:

Siedlce: 300 milionów złotych deficytu w budżecie miasta

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone