SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rzecznik SLD: Rafał Trzaskowski powinien podpisać kartę LGBT+ wcześniej

fot. RDC

Powołanie pełnomocniczki ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji, szkolenia antydyskryminacyjne dla służb miejskich oraz dofinansowanie procedury korekty płci są wśród propozycji komitetu SLD Lewica Razem dla społeczności LGBT+. Rzecznik SLD Anna Maria Żukowska w audycji „Polityka w południe” na antenie RDC wypominała brak podpisu deklaracji Rafałowi Trzaskowskiemu.

To jest deklaracja osób LGBT+ mająca na celu zapewnienie im w mieście bezpieczeństwa i widoczności. Rafał Trzaskowski dotychczas nie zadeklarował jej podpisania – mówiła Żukowska.

Deklaracja ws. praw osób LGBT+ podpisana w czwartek przez przedstawicieli komitetu SLD Lewica Razem zakłada m.in. powrót tęczy na stołeczny Pl. Zbawiciela, wprowadzenie monitoringu i systemu interwencyjnego dot. przestępstw motywowanych uprzedzeniami do osób LGBT+, realizowanie miejskich kampanii społecznych i – dostosowanej do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci oraz młodzieży – edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach, ustanowienie miejskiego telefonu zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich oraz hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

Wsparcie miasta

W Warszawie naprawdę można się zakochać i w tej Warszawie się można zakochać tylko wtedy, kiedy to będzie Warszawa tolerancyjna, Warszawa równych praw dla wszystkich – mówił w czwartek, przed podpisaniem dokumentu kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek. Zapowiedział również silne wsparcie finansowe miasta dla organizacji społecznych zajmujących się problematyką mniejszości seksualnych.

W imieniu komitetu SLD Lewica Razem deklarację podpisali też kandydatka do objęcia urzędu pełnomocniczki ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji Katarzyna Kądziela oraz szef warszawskich struktur Sojuszu Sebastian Wierzbicki, który – jak podkreślono na konferencji prasowej na stołecznym Placu Zbawiciela – zasiada jednocześnie w komitecie honorowym Parady Równości, a podczas ostatniej edycji wydarzenia został uhonorowany tytułem „Przyjaciela Parady Równości”.

Wierzbicki zwrócił uwagę, że urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie odmawiała swojego patronatu Paradzie Równości i innym wydarzeniom, w których brała udział społeczność LGBT+. – Nie ma na to naszej zgody, nie ma na to przyzwolenia (…). To, że jesteśmy tutaj dzisiaj i deklaracja, którą za chwileczkę złożymy w imieniu SLD, (…) jest podsumowaniem i kwintesencją tego, że dalej będziemy walczyć o prawa mniejszości i mamy nadzieję, że po tych wyborach samorządowych w stolicy dojdzie do głębokiej zmiany w tym zakresie – powiedział polityk.

Podobna deklaracja

Na początku kampanii przed wyborami samorządowymi podobną deklarację ws. praw osób LGBT – opracowaną we współpracy z organizacjami pozarządowymi, m.in. stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, Lambdą Warszawa, Kampanią Przeciw Homofobii i fundacją Trans-fuzja – złożył komitet Jana Śpiewaka Wygra Warszawa.

Podpisanie karty LGBT+, która zakłada m.in. wsparcie dla osób mniejszości seksualnych i Parady Równości, zapowiadał również kandydat Koalicji Obywatelskiej Platformy i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski. Organizacje zaangażowane w negocjacje z komitetem PO i Nowoczesnej zarzucają jednak Trzaskowskiemu kluczenie. Wskazują, że rozmowy dot. włączenia ich postulatów do programu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej toczą się od czerwca, a ustalony ze sztabem Trzaskowskiego ostateczny kształt deklaracji jest gotowy od sierpnia, tymczasem – według otrzymanych przez stowarzyszenia ostatnich zapowiedzi – podpisanie deklaracji przez kandydata miałoby się odbyć dopiero po I turze wyborów.

We wtorkowym oświadczeniu organizacji zwrócono się bezpośrednio do kandydata, by podpisał deklarację przed wyborami. „Albo znajduje pan czas na osoby LGBT+, albo nie. Albo zobowiązuje się pan programowo swoim podpisem tak, żeby można było pana rozliczyć z konkretnej wyborczej deklaracji, albo nie” – podkreślono. Jak dodano, „program wyborczy i konkretne deklaracje przedstawia się przed wyborami, a nie po”.

Czytaj też:

Andrzej Rozenek: zarząd PLL LOT nie ma kompetencji do zarządzania tą firmą

Posłuchaj:

Polityka w południe: Anna Maria Żukowska

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone