SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Rodzina patchworkowa: w jaki sposób skutecznie odbudować dobre relacje w rodzinie?

fot. RDC

– Rodzina patchworkowa, inaczej rodzina zrekonstruowana to rodzina, w której istnieje chociaż jedno dziecko, które nie jest biologicznym potokiem któregoś z partnerów – wyjaśniał w audycji „Mnie się to podoba” psycholog i terapeuta Paweł Droździak.

Od razu możemy powiedzieć, że to rodzina, w której gdzieś w tle istnieje jakiś poprzedni partner, poprzednia rodzina – dodał.

Jak zaznaczył Droździak, na całym świecie obserwujemy tendencję, że małżeństwo „nie jest czymś na stałe„. – Z każdym rokiem liczba rozwodów w stosunku do liczby małżeństw rośnie, nie ma kraju, w którym jest odwrotnie. Kiedyś wiązało się to ze śmiercią rodziców, teraz jest to wybór, to daje inną dynamikę – tłumaczył. Jednocześnie – jak zaznaczył – założenie, że kiedyś rodziny były pełne, a teraz już nie są, jest błędne.

Konflikt lojalności

W przypadku rodzin zrekonstruowanych pojawia się zjawisko konfliktu lojalności. – Ten konflikt przeżywa dziecko – podkreślił psycholog. – Ono w pierwszej fazie ma dwoje rodziców i instynktownie chce widzieć tę parę jako parę. Dochodzi do rozstania, czyli ta para jest w jakimś konflikcie. W tym momencie dziecko jest wewnętrznie rozdarte – tłumaczył. – Rodzice mogą to jakoś eskalować, starać się umniejszać byłego partnera, wykorzystywać dziecko do walk, to się często dzieje. To są dość szkodliwe postawy – ocenił. Jak zaznaczył, dziecko „nie jest od tego, żeby wysłuchiwać naszych żalów na byłego partnera„.

Droździak podkreślił, że na konflikt lojalności nakłada się drugi problem. – Pojawia się nowy partner stałego opiekuna i dziecko z jednej strony musi być lojalne wobec nowego opiekuna i rodzica, z którym mieszka, a z drugiej – chce zachować lojalność wobec drugiego rodzica. To trudna sytuacja. Im większe oczekiwania nowego partnera, że całkowicie wskoczy w rolę rodzica, tym większe możliwości, że poniesiemy porażkę – mówił gość RDC.

Cele

W jego ocenie, jeśli myślimy o budowaniu rodziny rekonstruowanej, to pierwszym zadaniem jest to, żeby nie stawiać wyśrubowanych celów. – Musimy pozwolić na to, że nie jesteśmy najważniejszą osobą. Jak nie będziemy się jakoś bardzo starać, to paradoksalnie możemy więcej uzyskać – skomentował.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone