SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ratownicy uczyli, jak udzielić pomocy najmłodszym dzieciom

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Straż Miejska

W Warszawie ratownicy medyczni uczyli, jak udzielić pierwszej pomocy niemowlakom i dzieciom do pięciu lat. Podczas warsztatów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rodzice i opiekunowie małych dzieci mogli nie tylko dowiedzieć się, jak uratować młodego człowieka, ale także poćwiczyć pod okiem ekspertów.

W trakcie zajęć można było m.in. nauczyć się, jak postępować w przypadku, gdy niemowlę straci przytomność lub co zrobić, gdy dziecko czymś się zakrztusi.

Małgorzata Kozłowska Prezes Fundacji Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że rodzicie i opiekunowie dzieci wciąż mało wiedzą na temat ratowania życia najmłodszych.- Te kursy mają przybliżyć wiedze, jak ratować życie małego człowiek, bo to podlega szczególnej trosce -mówi prezes.

Prowadzący warsztaty ratownik medyczny Adrian Fijałek mówi, że zdarzenia, kiedy trzeba dzielić pierwszej pomocy dziecku wywołują u dorosłych duży stres. Ratownik wyjaśnia, że najtrudniejsze jest podjęcie decyzji o tym, czy ratujemy życie, czy nie.

Tutaj staramy się przede wszystkim wymazać, wyczyścić i skreślić stereotypy, mówiące o tym, że jeśli nic nie zrobię to nie zaszkodzę – mówi Adrian Fijałek. – Staramy się przekazać też to, że największym błędem jest niezrobienie nic w przypadku, jeżeli trzeba udzielić komuś pierwszej pomocy, a w szczególności dzieciom – dodaje ratownik.

Warsztaty „Instrukcja obsługi młodego człowieka. Pierwsza pomoc u dzieci w wieku 0-5 lat” zorganizowała Fundacja Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Studium Wychowania Fizycznego WUM.

Czytaj też: Wypadki i pierwsza pomoc. Zajęcia dla uczniów „Samochodówki” 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone