SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Niższe bonifikaty uchwalone przez radnych. „Oszukali wyborców”

fot. Pixabay

Warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej obniżyli ulgi od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność do maksymalnie 60 procent. Sprawa wywołała długą dyskusję podczas sesji rady miasta. Przeciwko obniżce byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Monika Jaruzelska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W połowie października przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustalającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat.

W czwartek projekt uchwały w sprawie obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Przekształcenie projektu

W głosowaniu uchwałę poparło 38 radnych, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Radni PiS domagali się obecności na sesji prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zarzucali radnym Koalicji Obywatelskiej oszustwo wyborcze.

Oburzenia nie krył Sebastian Kaleta z PiS-u. – PO nie jest wiarygodna w swoich obietnicach (…) Prezydent Trzaskowski jeździ na zjazdy partyjne i wprowadza podwyżki, których w kampanii nie zapowiadał – mówił.

Projekt negatywnie ocenili w mediach społecznościowych inni radni z PiS.

„W październiku przegłosowano 98 proc., dziś wycofują się z uchwały przed wyborami. Oszukali!!” – ocenił na Twitterze Jacek Ozdoba.

Oliwer Kubicki napisał: „Ciekawe kiedy PO zrozumie, że skandaliczne postępowanie @trzaskowski_ (podwyżki, lekceważenie rady, łamanie obietnic) da prawicy genialne paliwo na przyszłoroczne wybory. +Zobaczcie PO obiecuje ale po wyborach robi zupełnie inaczej. Zobaczcie jak kłamią+. Tylko warszawiaków szkoda”.

„To wciąż dużo”

Sześćdziesiąt procent bonifikaty to wciąż bardzo dużo – przekonuje przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Obiecywaliśmy mieszkańcom wiele inwestycji. By je zrealizować, potrzebujemy pieniędzy. Każda grupa mieszkańców powinna skorzystać na działaniach samorządu – dodaje.

Te pieniądze pójdą na darmowe żłobki, wymianę kopciuchów i inne elementy programu Rafała Trzaskowskiego – tłumaczy wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

To na prawdę byłoby niesprawiedliwe, gdyby jedna czwarta warszawiaków miała mniejszą bonifikatę, a trzy czwarte większą. Tak mniej więcej szacuje się podział nieruchomości skarbu państwa i skarbu miasta w Warszawie – podkreśla.

Wnioski

Według miasta, uchwalone w październiku wysokie bonifikaty uszczupliłyby budżet o 3,5 miliarda złotych. Obniżenie ich do poziomu 60 procent to o połowę mniejszy wydatek.

Aby uzyskać ulgę w takiej wysokości, trzeba będzie zgłosić się po nią w roku, w którym nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Z każdym kolejnym rokiem bonifikata będzie niższa o 10 procent.

Zgodnie z ustawą, która wejdzie w życie pierwszego stycznia, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostaje przekształcone w prawo własności tych gruntów.

Z tytułu przekształcenia, nowy właściciel gruntu poniesie opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela nieruchomości, równą rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

Posłuchaj:

Jest sprawa: użytkowanie wieczyste przechodzi we własność

Czytaj też:

Rada Warszawy przeciwko stanowisku PiS ws. dekomunizacji nazw ulic

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone