SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Publiczność zdecydowała o repertuarze Sinfonia Varsovia

fot. Unsplash

„Cyrulik sewilski” Rossiniego, VII Symfonia A-dur Beethovena i „Tańce węgierskie” Brahmsa znajdą się w programie koncertu, który został wyłoniony w głosowaniu publiczności. Koncert inaugurujący cykl Sinfonia Varsovia na Grochowskiej w Warszawie odbędzie się 25 maja.

Program inauguracji cyklu koncertów symfonicznych – Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – orkiestra oddała w ręce melomanów. – To sytuacja wyjątkowa, ponieważ Sinfonia Varsovia po raz pierwszy zagra repertuar wybrany przez publiczność – podkreśliła Natalia Deca, kierowniczka działu marketingu orkiestry.

Kilkanaście utworów

Organizatorzy koncertu przygotowali zestaw kilkunastu utworów, podzielonych na trzy kategorie. W pierwszej z nich, „Na przystawkę”, znajdowały się uwertury ze znanych oper m.in. Mozarta i Rossiniego. Druga kategoria, czyli „Danie główne” to symfonie m.in. Beethovena i Prokofiewa oraz suity z baletów Czajkowskiego. „Na deser” można było wybierać między tańcami Brahmsa lub Moniuszki bądź „Orawą” Kilara.

Jak poinformowała we wtorek Natalia Deca, w głosowaniu publiczność wybrała następujący repertuar koncertu: Gioacchino Rossiniego – uwerturę do opery „Cyrulik sewilski”; Ludwiga van Beethovena – VII Symfonię A-dur op. 92 oraz Johannesa Brahmsa – „Tańce węgierskie” nr 1, 5 i 6.

Występem 25 maja Sinfonia Varsovia rozpocznie letni cykl koncertów poświęconych arcydziełom muzyki klasycznej, filmowej i musicalowej. Odbywać się one będą w nowo powstałym Pawilonie Koncertowym w siedzibie orkiestry, od maja do września.

Różnorodny repertuar

W cyklu Sinfonia Varsovia na Grochowskiej odbędą się kolejne koncerty, podczas których muzycy zaprezentują różnorodny repertuar – muzykę filmową, serialową oraz melodie cygańskie. 31 sierpnia Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski zaproszą na spotkanie z piosenkami z kultowego filmu „Blues Brothers”. Spotkanie z Sinfonią Varsovią – 7 września – wypełnią najsłynniejsze tematy filmowe, które orkiestra wykona pod batutą Krzysztofa Herdzina. Program muzycznego lata zakończy koncert – 21 września – „Szalone skrzypce i muzyka świata” w wykonaniu skrzypka Roby’ego Lakatosa z zespołem Sinfonii Varsovii.

Symfoniczne koncerty na Grochowskiej są częścią Lata w Sinfonii Varsovii. Przez pięć miesięcy, od 12 maja do 21 września, w Pawilonie Koncertowym odbywać się będą także koncerty kameralne i potańcówki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone