SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prof. Jerzy Hausner o raporcie „Państwo i my. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej”

Jerzy Hausner
Jerzy Hausner, fot. KG/RDC

Unikanie rządzenia i ucieczka od odpowiedzialności, połączone z cynizmem politycznym oraz obietnicami bez pokrycia – to najważniejszy z ośmiu grzechów głównych Rzeczypospolitej, według raportu przygotowanego przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera.

Raport „Państwo i My. Osiem Grzechów Głównych Rzeczypospolitej” wskazuje najważniejsze wymiary funkcjonowania państwa, które wymagają naprawy. Przygotowany został przez 13 ekspertów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Powstanie raportu zostało zainicjowane na macierzystej uczelni Hausnera – Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a firmuje go Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, przy wsparciu Fundacji PZU.

Przede wszystkim źle działa wszystko to, co jest w sferze podejmowania pewnych problemów z wyprzedzeniem. Nasze państwo działa całkiem dobrze, jeśli chodzi o zareagowanie na jakieś wydarzenie, np. uzyskaliśmy całkiem wysoką sprawność w reagowaniu na katastrofy żywiołowe, ale pytanie brzmi, czy potrafimy równie dobrze myśleć o tym, żeby zapobiec przyszłym katastrofom. Po drodze jest nie tylko zareagowanie tu i teraz na skutki, ale także rozwiązywanie problemów ludzi, którzy tą katastrofą byli dotknięci – mówi prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki, współautor raportu „Państwo i my. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej”.

Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej

W kontekście grzechu unikania rządzenia i ucieczki od odpowiedzialności autorzy raportu wskazują, że dziś „manipulowanie opinią publiczną stało się najważniejszym instrumentem sprawowania władzy publicznej” i dodają, że „bez faktycznego rządzenia, rozumianego jako świadome przyjmowanie odpowiedzialności za rozwiązywanie trudnych problemów demokracja niknie”.

Mam wrażenie, że polska polityka – także od strony kompetencji intelektualnej, wyobraźni i odpowiedzialności – osłabła, że góry zyskiwali technologowie władzy, a nie ludzie od rozwiązywania problemu – mówi gość RDC.

Pozostałe siedem grzechów to: brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej (reaktywny model rządzenia, filozofia „ciepłej wody w kranie”), niezdolność posługiwania się różnymi trybami rządzenia (np. sprowadzanie polityki do sprawowania władzy), rozmyty ład konstytucyjny (konstytucyjny porządek wypierany przez chaotyczny etatyzm), formalistyczny legalizm (myślenie, że przepis zmieni świat), destrukcja sfery publicznej (słabe obywatelskie mechanizmy korekty złego rządzenia), obywatelska pasywność i roszczeniowość, systemowa niezdolność do kojarzenia bezpieczeństwa i rozwoju (państwo ma mentalność poborcy podatkowego, a nie myślącego rozwojowo gospodarza).

Raport powstawał przez ostatnie półtora roku, a ukończony został 10 listopada br. Jego autorami, poza samym Hausnerem są Andrzej Antoszewski, Edwin Bendyk, Maciej Frączek, Anna Giza, Grzegorz Gorzelak, Hubert Izdebski, Rafał Matyja, Stanisław Mazur, Bartłomiej Nowak, Jacek Raciborski, Janusz Reiter i Dawid Sześciło.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone