SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pożar 20 ha lasu w gminie Odrzywół. 1,5 tys. przypadków w tym roku

Zdjęcie ilustracyjne/fot. AK

20 ha lasów spłonęło w środę na terenie gminy Odrzywół w pow. przysuskim. Paliło się także w okolicznych gminach: Rusinów i Klwów. W kulminacyjnym momencie strażacy walczyli z ogniem w 9 miejscach. Zachodzi podejrzenie, że przyczyną pożarów było podpalenie.

W miejscowości Dąbrowa w gm. Odrzywół spaliło się 20 ha lasów. W walce z ogniem uczestniczyło 30 zastępów straży pożarnej z Przysuchy, Radomia, Szydłowca, Grójca i Białobrzegów.

Jednocześnie paliło się w innych miejscach w kompleksach leśnych na terenie sąsiednich gmin Rusinów i Klwów, ale tam – ogień zajął znacznie mniejsze powierzchnie – do około hektara. Do akcji użyto też specjalnych samolotów gaśniczych, z których zrzucano wodę tereny objęte pożarem.

Strażacy podejrzewają, że do pożarów doszło na skutek podpaleń. – Na początku było pięć ognisk, a w kulminacyjnym momencie strażacy walczyli z ogniem aż w dziewięciu miejscach – zaznaczył rzecznik. Dodał, że ściółka w lasach jest bardzo wysuszona i nietrudno o wzniecenie ognia, zapalić się może nawet od niedopałka papierosa. Pożar potęguje też silniejszy wiatr.

Straż Pożarna przypomina – w trakcie upałów istnieje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach. Jeśli ktokolwiek zauważy ogień, powinien zadzwonić pod numery 112 lub 998.

1,5 tys. pożarów lasów w tym roku

W sumie strażacy w mazowieckim gasili w środę 30 pożarów lasów i 20 traw i nieużytków. Najwięcej interwencji w lasach było w powiecie przysuskim – 7, grójeckim – 4 oraz legionowskim – 3.

Od początku roku na terenie Mazowsza strażacy gasili 1532 pożarów lasów. W czerwcu odnotowano 119 pożarów lasów, w maju było 297 interwencji, w kwietniu aż 993, a w marcu blisko sto.

Czytaj też: Najgorętszy dzień w tym roku. Upałów na Mazowszu ciąg dalszy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone