SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Pożar lasu w Zieleńcu w gminie Sadowne. Podpalacz wrócił?

fot. OSP Sadowne

To może być powrót podpalacza w gminie Sadowne w powiecie węgrowskim. Znów zapłonął las w Zieleńcu. Zdaniem strażaków, to efekt celowego podłożenia ognia, a postępowanie w tej sprawie już prowadzi policja. Niespełna pół roku temu na terenie gminy lasy płonęły kilkunastokrotnie.

Do zdarzenia doszło wczoraj po południu – mówi zastępca komendanta strażaków w Węgrowie Dariusz Maciąg. – 25 strażaków gasiło 35 arów ścioły w lesie sosnowym. Z naszych ustaleń wynika, że było to podpalenie – wyjaśnia.

W gminie Sadowne latem było spokojnie, jednak w maju i czerwcu doszło aż do kilkunastu podpaleń lasów i nieużytków. Łącznie spłonęło ok. 9 ha. – Te pożary dla nas są pożarami trudnymi, bo występują na nieużytkach. Ze względu na pogodę, wiatr, rozprzestrzeniają się szybko – tłumaczy.

W wakacje sprawa ucichła, bo zainteresowały się nią media – twierdzi wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran. – Uważam, ze przyniosła zamierzony skutek. Chodziło o wywołanie publicznej debaty. Sprawcę zaniepokoiło zainteresowanie mediów – podkreśla.

W sprawie pożaru postępowanie prowadzi węgrowska policja. Poprzednie zostały umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Dlatego gmina Sadowne wraz z Nadleśnictwem Łochów przypominają, że za wskazanie winnego lub winnych pożarów czeka 5 tysięcy złotych nagrody.

Pożary lasów pojawiają się w gminie Sadowne od około trzech lat.

Czytaj też:

Kolejny pożar lasu w Odrzywole. Straż: to nie wskazuje na przypadek

Pułtusk. Wiadomo jak zginęły, nie wiadomo dlaczego. Nowe fakty ws. ciał matki i córki w Narwi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone