SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budowa w rezerwacie Łosiowe Błota wstrzymana przez nadzór budowlany

fot. Wikipedia

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych dotyczących budowy osiedla w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota – wynika z pisma PINB do wójta gminy Stare Babice Sławomira Sumki opublikowanego we wtorek na stronie urzędu gminy.

Chodzi o budowę na 20-hektarowym terenie dawnej bazy wojskowej w Lesie Bemowskim. Inwestor – Sawa Solec Residence – twierdzi, że planuje postawić tam domy przeznaczone dla osób, które odbywają kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa.

Sawa Solec Residence powołuje się na to, że „regulacje prawne zawarte w tzw. tarczy antycovidowej dały możliwość szybkiej i maksymalnie odbiurokratyzowanej realizacji inwestycji związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa oraz jej skutków”. Przepis ten pozwalał na budowę obiektów związanych z walką z pandemią bez konieczności trzymania się m.in. prawa budowlanego.

Wójt Starych Babic Sławomir Sumka w związku ze sprawą zawiadomił prokuraturę, zaznaczając, że według dokumentów – jakie powstały w ostatnich latach w gminie Stare Babice – ta działka powinna być lasem, a nie miejscem osiedlania się mieszkańców.

Budowa powstrzymana

Sumka złożył również wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wstrzymanie robót budowlanych.

We wtorek na stronie internetowej urzędu gminy opublikowano odpowiedź PINB, z której wynika, że postanowieniem z 18 września wstrzymał prowadzenie robót budowlanych „dotyczących budowy 15 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących”. PINB nałożył również na inwestora obowiązek przedstawienia „stosownych dokumentów”. Sawa Solec Residence ma na to 60 dni.

Czynności sprawdzające ws. budowy osiedla w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy m.in. zbierają dokumentację i zamierzają przesłuchać przedstawiciela gminy, z której wpłynęło zawiadomienie.

Kontrola podwarszawskich inwestycji

Jak wskazywał wójt Starych Babic Sławomir Sumka, przez działkę, na której inwestor planuje budowę osiedla przebiega „korytarz ekologiczny prowadzący zwierzęta z lasu bemowskiego do Puszczy Kampinoskiej”. „Wszelkie dokumenty, wszelkie prawa tworzone przez dewelopera naruszają istotę tego miejsca. Od 2008 r. trwa nieustająca walka, aby ten teren został miejscem zielonym, dla zwierząt, a nie był terenem zabudowanym” – mówił Sumka. Apelował również, by nie wykorzystywać przepisów antycovidowych do omijania prawa.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki informował z kolei, że resort rozpoczyna kontrolę inwestycji pod Warszawą. Prokuraturę w tej sprawie zawiadomił też minister środowiska Michał Woś.

Natomiast 11 września prokurator regionalny Jakub Romelczyk wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wszczęcie postępowania administracyjnego i wstrzymanie robót prowadzonych przez inwestora Projekt Sawa Solec Residence sp. z o.o. w Janowie.

Czytaj też:

Sprawą osiedla w Lesie Bemowskim zajmie się policja i nadzór budowlany

Łosiowe Błota. Prokurator regionalny wniósł o wstrzymanie budowy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone