SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Potomkowie polskich kryptologów o złamaniu szyfru Enigmy: wojna mogła być skrócona o 2-3 lata

fot. Bob Lord/CC BY-SA 3.0

W Domu Polonii w Warszawie mieszkańcy stolicy spotkali się w czwartek z potomkami polskich kryptologów, którzy w Pałacu Saskim, w siedzibie Biura Szyfrów Oddziału II, w 1932 roku złamali szyfry niemieckiej maszyny „Enigma”.

Jerzy Palluth, syn jednego z inżynierów i kryptologów – podporucznika rezerwy łączności Wojska Polskiego Antoniego Pallutha, powiedział Polskiemu Radiu, że rozszyfrowanie przez polskich kryptologów niemieckiej Enigmy uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej. – Według badań historyków rozszyfrowanie niemieckiej Enigmy doprowadziło do tego, że wojna mogła być skrócona o 2-3 lata – mówił Jerzy Palluth i dodał, że dzięki temu wydarzeniu udało się ocalić miliony istnień ludzkich.

Doktor Marek Grajek, autor książek poświęconych rozszyfrowaniu Enigmy, podkreślał, że rewolucją w polskim wywiadzie było zatrudnienie do łamania szyfrów matematyków. – Uświadomili sobie, że maszyna do szyfrowania to naturalny przeciwnik, którego można zaatakować używając innej maszyny, ułatwiającej proces łamania szyfru – tłumaczył Grajek.

Rejewski, Zygalski i Różycki

Zadanie złamania niemieckiego szyfru maszynowego „Enigma” zostało powierzono trzem polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu. Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, podkreślała, że praca kryptologów polegała na codziennym opracowaniu matematycznych kluczy. – Można było to potem przekazać zespołowi deszyfrantów, którzy dziesiątki przechwytywanych depesz mogli rozszyfrowywać – wyjaśniła Janina Sylwestrzak.

Podczas spotkania można było zobaczyć oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Uczestnicy mogli obejrzeć również wystawę „Służby specjalne II Rzeczypospolitej(1918-1939). Blaski i cienie”, udostępnioną dzięki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW w Emowie.

Spotkanie odbyło się ono w ramach cyklu „Tajemnice Pałacu Saskiego”. Jego organizatorem był warszawski oddział „Wspólnoty Polskiej” oraz Stowarzyszenie „Saski 2018”.

O wydarzeniu rozmawialiśmy w „Czasie dla Ciebie”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone