SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Poszukiwani nauczyciele do pracy na Wschodzie. Jakie są wymagania?

Piotr Semeniuk (L) i Mariusz Wychódzki (P)/fot. RDC

Potrzebni nauczyciele do pracy z Polonią. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą apeluje o zgłaszanie się osób, które chcą się podjąć nauczania poza granicami naszego kraju. Przedstawiciele ORPEG byli gośćmi „Poranka RDC”.

W terenie jest już 106 nauczycieli. – Wspieramy „naszych” na świecie – zaznaczał na naszej antenie wicedyrektor ORPEG Piotr Semeniuk. – Prowadzimy tak zwane szkoły polskie przy ambasadach i konsulatach. Po drugie, prowadzimy taką szkołę online dla wszystkich dzieci, które mieszkają za granicą, przebywają w różnych częściach świata. Po trzecie, kierujemy nauczycieli, wspieramy polskie szkolnictwo za granicą podręcznikami, jak również prowadzimy Polonijne Centrum Językowe Nauczycielskie, które wspiera nauczycieli poprzez szkolenia – mówił.

Dyrektor mówił o czterech podstawowych warunkach, jakie musi spełniać nauczyciel, który chce wyjechać.

Wymagane kwalifikacje to głównie poloniści, ale nie tylko. Znajomość języka kraju, do którego się jedzie. Z tym, że nie musi być to znajomość certyfikowana, po prostu znajomość komunikacyjna. Na Wschodzie głównie rosyjski, Brazylia to portugalski, Argentyna hiszpański. No w zależności od kraju. Trzeba mieć przynajmniej dobrą ocenę pracy ze szkoły, to musi być nauczyciel, bądź pozytywną ocenę dorobku zawodowego, jeśli ktoś jest w trakcie awansu zawodowego. Oczywiście też dobre warunki zdrowotne. Zapraszamy serdecznie, wiemy, że również są nauczyciele z województwa mazowieckiego. Zapraszamy, żeby dołączyć do naszych nauczycieli i promować etos polskiego nauczyciela za granicą. Na pewno warto – wyjaśnił.

Potrzebni są nauczyciele w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji – poloniści, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego, historii, przyrody, chemii, matematyki i fizyki.

W Argentynie i Brazylii poszukiwani są poloniści oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia. Szczegóły TUTAJ.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: nauczyciele języka polskiego poszukiwani do szkół na Wschodzie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone