SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Poprawki nawierzchni i kontrole. Czy tunel POW uda się otworzyć jesienią?

fot. GDDKiA

Czy drogowcy będą w stanie oddać do użytku tunel Południowej Obwodnicy Warszawy jesienią tego roku? Na ursynowskim odcinku POW trwają testy i odbiory. Wykonawca – firma Astaldi – wystąpił o przeprowadzenie kontroli, którą mają przeprowadzić m.in. straż pożarna i sanepid. Działania służb mogą wpłynąć na termin udostępnienia tunelu kierowcom.

Wykonawca ursynowskiego odcinka S2 Południowej Obwodnicy Warszawy złożył zawiadomienia do straży pożarnej i sanepidu o przeprowadzenie kontroli w tunelu. Pozytywny wynik umożliwi złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Małgorzata Tarnowska.

Równocześnie GDDKiA kilka dni temu poinformowała o błędach w wykonaniu nawierzchni jezdni przed wjazdem do tunelu od strony Wilanowa – na 400-metrowym odcinku okazuje się nie być wystarczająco odporna na mróz. Pod koniec tygodnia zostanie położony nowy materiał.

Badania mrozoodporności betonu w obecności soli odladzających stosowanych do zimowego utrzymania dróg jest jednym z podstawowych badań wykonywanych dla betonu, z którego zbudowana jest nawierzchnia jezdni. Są one długoterminowe, ponieważ wliczając konieczny czas dojrzewania betonu, wynik znany jest po trzech miesiącach od pobrania próbek. Metoda badania polega na symulacji warunków w jakich będzie funkcjonowała nawierzchnia.

GDDKiA: jesień nadal aktualna

Mimo wszystko drogowcy zapewniają, że jesienny termin otwarcia POW nadal jest realny. Kalendarzowa jesień kończy się 21 grudnia.

Od 22 grudnia kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Czytaj też:

Budowa POW. Do poprawki 400 metrów nawierzchni poza tunelem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone