SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ponad pół tony tytoniu za 700 tys. zł ukryte w samochodzie

fot. mazowieckie.kas.gov.pl

660 kg tytoniu w 41 workach ujawnili funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz warszawskie Centralne Biuro Śledcze Policji – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Dodano, że nielegalna działalność mogłaby narazić budżet państwa na straty w wysokości prawie 700 tys. złotych.

Na początku lutego funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz warszawskiego Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili na terenie województwa kujawsko-pomorskiego tytoń bez polskich znaków akcyzy.

Grzywna i kara więzienia

Wytypowano do kontroli samochód dostawczy, w którym podczas przeszukania części ładunkowej odkryto nielegalny susz tytoniowy. Zabezpieczony tytoń zapakowany był do 41 worków o łącznej wadze 660 kg. Jego wprowadzenie do obrotu mogłoby narazić Skarb Państwa na uszczuplenia blisko 700 tys. złotych – podała warszawska IAS.

Dodano, że kierowca pojazdu, 47-letni obywatel Polski, nie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających legalność towaru. Mężczyzna po przesłuchaniu został zwolniony, ale za przewożenie tytoniu bez polskich znaków akcyzy może grozić mu kara grzywny, do 3 lat więzienia, a nawet obie te sankcje łącznie.

Zwalczanie przestępczości w obszarze wyrobów tytoniowych stanowi jeden z priorytetów działań Służby Celno-Skarbowej, które obejmują również obrót suszem tytoniowym pochodzącym z nielegalnych źródeł. Walka z szarą strefą, w tym obszarze ma szczególne znaczenie dla ochrony interesów finansowych państwa związanych z uszczupleniami z tym zakresie, ale także dla ochrony zdrowia obywateli – powiedział cytowany w komunikacie naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego Wojciech Pawlak.

Zatrzymany susz tytoniowy został przekazany do magazynu depozytowego MUCS oraz zabezpieczony w celu wykonania czynności procesowych.

Czytaj też: Akcja CBA w Wólce Kosowskiej. Oszustwa podatkowe na 8,6 mld zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone