SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Policja po miesiącu wakacji: mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych

fot. Pixabay

Trzy tysiące wypadków od początku wakacji. W porównaniu do ubiegłego roku to mniej o osiem procent. Odnotowano też mniej ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała okres od 19 czerwca do 22 lipca na polskich drogach.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od 19 czerwca do 22 lipca na w całym kraju doszło do 3049 wypadków. To o 275 wypadków mniej niż rok wcześniej. Mniejsza jest również liczba zabitych na drogach – do 22 lipca w wypadkach zginęły 273 osoby – o 16 mniej niż rok temu. Spadek odnotowano również, jeśli chodzi o liczbę osób rannych. W ciągu ponad miesiąca odnotowano 3651 osób poszkodowanych w wypadkach – o 384 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Prawie dwukrotnie wzrosła za to liczba praw jazdy odebranych za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h.

„Przed nami wciąż dużo pracy”

Te wyniki są dobre, ale nie składamy broni. W dalszym ciągu mamy dużo pracy związanej m.in. z przeorganizowaniem wydziałów ruchu drogowego i wytypowaniem ludzi do zespołów SPEED – powiedział w środę podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W poniedziałek Komenda Główna Policji poinformowała o tym, że od środy już w każdej komendzie wojewódzkiej policji będą działały zespoły SPEED, które zajmą się najpoważniejszymi wykroczeniami na drogach. Od piątku w ramach akcji na Mazowszu skontrolowano 230 pojazdów i zatrzymano 155 kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości.

Kobryś zaznaczył, że nie zmieniły się za to główne przewinienia kierowców, wśród których wymienić należy niezachowywanie szczególnej ostrożności w pobliżu skrzyżowań, oraz brak świadomości, że to „drogi jednojezdniowe dwukierunkowe są najbardziej niebezpieczne, bo tam najczęściej dochodzi do ruchu kolizyjnego między pojazdami, czy między pojazdami a pieszymi”.

Więcej pijanych kierowców

Solą w oku ciągle są przejścia dla pieszych, bo niezmiennie do połowy zdarzeń dochodzi na przejściach na pieszych – dodał Kobryś.

Wstępne dane KGP, obejmujące okres od 19 czerwca do 22 lipca, mówią również o ponad 11,5 tys. zatrzymanych kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku zatrzymano za to przewinienie ponad 10,2 tys. kierowców.

W pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji policjanci odebrali 4265 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. To niemal dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, gdy z tego powodu zatrzymano 2675 praw jazdy.

Czytaj też:

Bat na piratów drogowych. Policyjna grupa SPEED na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone