SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Szpital tymczasowy w Płocku wygaszony. Gdzie trafią pacjenci?

Szpital tymczasowy w Płocku/fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku

Szpital tymczasowy w Płocku nie przyjmuje pacjentów. Minister zdrowia zdecydował, że od dziś placówka będzie lecznicą pasywną, w razie potrzeby w każdej chwili gotową do wznowienia pracy. Pacjenci ze szpitala tymczasowego mają zapewnione dalsze leczenie – zapewnia dyrektor szpitala wojewódzkiego Stanisław Kwiatkowski.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Wczoraj było jeszcze sześciu pacjentów. Część została wypisana do domu, wyszli jako ozdrowieńcy.Troje zostało przewiezionych do szpitala do oddziału zakaźnego, a jeden na intensywną terapię. Nie było problemu z rozlokowaniem pacjentów – wyjaśnia Kwiatkowski.

Szpital tymczasowy nie przyjmuje już pacjentów, ale w razie potrzeby ma być gotowy do wznowienia pracy – mówi dyrektor. – Szpital ma być zabezpieczony i gotowy w każdej chwili do jego uruchomienia. My przez cały czerwiec jeszcze będziemy tam starali się w sposób należyty dokonać zabezpieczenia sprzętu, aparatury, które są na wyposażeniu tego szpitala – tłumaczy.

Od grudnia w szpitalu tymczasowym było leczonych 316 pacjentów z COVID-19, w tym 9 na intensywnej terapii.

Kontrowersyjna decyzja

Przekształcenie płockiego szpitala w pasywny zasugerował w ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki. Wtedy spotkało się to z oporem władz placówki. – W odpowiedzi na tę sugestię zaproponowaliśmy ograniczenie szpitala tymczasowego do jednego modułu, 28 łóżek i pozostawienie tam pododdziału intensywnej terapii z 7 łóżkami – zaznaczył Kwiatkowski.

Dodał, iż z dostępnych danych wynika, że na Mazowszu, jako placówki dedykowane wyłącznie chorym na COVID-19, mają ostatecznie pozostać cztery szpitale tymczasowe, dwa w Warszawie – przy Wojskowym Instytucie Medycznym i w Szpitalu Południowym, a także w szpitalach w Radomiu i Siedlcach.

Szpital tymczasowy w Płocku, który łącznie ma 198 łóżek, w tym 16 intensywnej terapii, został wybudowany przez PKN Orlen. Z początkiem grudnia 2020 roku uruchomiono w nim dwa moduły, czyli 56 łóżek, m.in. ze względu na liczbę personelu – później liczba czynnych łóżek wzrosła, obejmując utworzony tam w kwietniu tego roku pododdział intensywnej terapii z 7 łóżkami.

Czytaj też:

Szpital tymczasowy w Płocku w trybie pasywnym? „Jest potrzebny”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone