SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Warszawa sprzeciwia się hejtowi”. Ratusz o plakatach z Ł. Szumowskim

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Żądamy od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, aby nie dopuszczał do mowy nienawiści, aby plakaty uderzające w ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego jak najszybciej zostały usunięte – oświadczył w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas wspólnej konferencji prasowej odnieśli się do plakatów, jakie pojawiły się w nocy z czwartku na piątek w stolicy.

Chodzi o plakaty „Ewangelia wg Łukasza Sz.”, które pojawiły się na kilku warszawskich przystankach i były wymierzone w ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że plakaty te uderzają nie tylko w ministra Szumowskiego, ale też w jego rodzinę oraz w jego pracę.

Żądamy od prezydenta (Rafała) Trzaskowskiego, żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie. Żądamy, aby przystanki, które są infrastrukturą warszawską, nawet jeśli to jest powierzchnia reklamowa wynajęta, ale jest to infrastruktura miasta stołecznego Warszawy, były wolne od tego rodzaju hejterskich nienawistnych grafik – podkreślił Dworczyk.

To jest proszę państwa niedopuszczalne, to jest przejaw skrajnej nieodpowiedzialności. Żądamy, żeby te plakaty jak najszybciej zostały usunięte i aby pan prezydent Trzaskowski zadbał o to, aby tego rodzaju grafik, plakatów w przestrzeni miejskiej nie było – dodał szef KPRM.

Spółka zdejmuje nielegalne plakaty

Rozwieszanie plakatów potępił także stołeczny ratusz. „Warszawa sprzeciwia się mowie nienawiści i hejtowi. Przeprowadzona akcja plakatowania na przystankach jest nielegalna. Operator wiat – spółka AMS już od wczoraj zdejmuje plakaty dotyczące Łukasza Szumowskiego. Spółka zawiadomi policję” – napisała na Twitterze rzecznik urzędu miasta Karolina Gałecka.

W przesłanym chwilę później do mediów komunikacie ratusza zapewniono, że po otrzymaniu informacji o plakatach Warszawa podjęła natychmiastowe kroki w celu wyjaśnienia sprawy. „Sprzeciwiamy się mowie nienawiści i tego typu nielegalnym działaniom” – podkreślono.

„Miasto wystąpiło do spółki o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, operator wiat przystankowych – spółka AMS poinformowała miasto, że zawieszone plakaty to nielegalna akcja, na którą nie wydano zgody” – przekazała Gałecka.

W odpowiedzi na pytanie, czy skierowano w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk odparł, że nie. – Nie złożyliśmy jeszcze tego zawiadomienia. Sprawa jest świeża, przeanalizujemy to i jeśli będzie podstawa do tego, to na pewno takie kroki zostaną podjęte – powiedział.

Czytaj też: Andrzej Duda: nowy fundusz będzie lekiem na problemy samorządów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone