SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pierwszy raz od ponad 130 lat można zobaczyć obraz H. Siemiradzkiego

Henryk Siemiradzki „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829”/fot. Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Wyjątkowy obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w 1829 roku” będzie można oglądać w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. To pierwszy raz od ponad 130 lat, kiedy dzieło jest publicznie wystawiane w Polsce. Szczegóły, w „Poranku RDC”, przybliżyła Monika Antczak – kuratorka.

Obraz na co dzień znajduje się w prywatnej kolekcji Johna Radziwiłła w Nowym Jorku. Polska publiczność, w zniewolonym zaborami kraju, mogła podziwiać to dzieło po raz ostatni w Krakowie w 1888 r. Jak zauważa kurator wystawy Monika Antczak, to też jedno z dwóch dzieł o tematyce polskiej w całej twórczości Siemiradzkiego.

To trochę wyróżnia ten obraz spośród innych dzieł artysty. Drugim obrazem o tematyce polskiej, który namalował Siemiradzki, była „Apoteoza Kopernika”, jednak spłonął on we wrześniu 1939 roku, tak więc „Chopin w salonie Radziwiłła” to jedyne dzisiaj dzieło o tematyce polskiej w całej twórczości Henryka Siemiradzkiego – tłumaczy kurator.

Siemiradzki uchwycił scenę koncertu Fryderyka Chopina, który miałby odbyć się w 1829 r. w jednej z posiadłości Antoniego Henryka Radziwiłła. Jest to jednak wyimaginowana scena, mimo iż Chopin bywał u Radziwiłłów w Antoninie, Berlinie i Poznaniu. Obraz Siemiradzkiego pokazuje atmosferę wieczoru muzycznego.

Chopin i rodzina Radziwiłłów

Z korespondencji pianisty dowiadujemy się o ciepłych relacjach, które łączyły go z rodziną Radziwiłłów. Wiedział o tym również Siemiradzki, dla którego inspiracją przy komponowaniu obrazu stała się wydana w 1873 r. pierwsza biografia poświęcona Chopinowi, autorstwa Marcelego Antoniego Szulca. Autor biografii w jednym z rozdziałów zamieścił opis zdarzenia, którego plastyczne odwzorowanie widać właśnie na obrazie Siemiradzkiego.

„Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829”, od momentu powstania cieszył się dużym zainteresowaniem, był wielokrotnie eksponowany na wystawach krajowych i zagranicznych. W 1888 r. nakładem Karola Kozłowskiego powstała na podstawie płótna fotograwiura. Popularność tego dzieła sprawiła, że było ono wielokrotnie reprodukowane.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 czerwca. Obraz będzie można oglądać do końca sierpnia.

Posłuchaj całej audycji:

Poranek RDC: o obrazie „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” w muzeum w Nieborowie

Czytaj też:

Obraz Jana Matejki odnaleziony po latach. Ruszyła aukcja

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone