SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

P. Arak: spowolnienie gospodarcze wyzwaniem dla europosłów

fot. RDC

– Przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu będzie największym wyzwaniem Komisji Europejskiej – uważa Piotr Arak. Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego skomentował obecną sytuację w Brukseli po niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski częściowo decyduje o składzie Komisji Europejskiej, która jest jego organem wykonawczym. Zdaniem Piotra Araka, nie ma jednak mowy o znacznym kryzysie gospodarczym. – Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Gospodarka nadal będzie się rozwijać, nie mamy recesji. Jesteśmy jednak poza górną częścią cyklu koniunkturalnego – tłumaczył gość RDC.

Europa chce walczyć ze spowolnieniem rozwoju inwestując w nowe technologie, startu-py. – Spowolnienie ma być obecne także w 2020 roku – zauważył ekonomista. Wymienia jednak narzędzia do walki z nim.

Nowa Komisja Europejska będzie szukała rozwiązań, które będą stymulowały wzrost. Wiemy jakie są plany – sztuczna inteligencja, innowacje, technologie – na to będą m.in. przeznaczone środki europejskie – mówił w „Poranku RDC” Arak.

Parlament Europejski wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet wspólnoty. Za jego wdrożenie odpowiada Komisja Europejska, z kolei Parlament udziela jej absolutorium.

Polska w Europarlamencie ma 52 posłów.

Posłuchaj:

Poranek RDC: wyzwania przed nowo wybranymi europosłami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone