SŁUCHAJ ONLINE
MENU

P. Apel: konieczna reforma UE, głos obywateli musi być słyszalny

fot. RDC

– Widzimy Europę silną głosem obywateli, a nie polityków – mówił na antenie RDC Piotr Apel. Poseł Kukiz’15 był gościem Michała Kolanki w audycji „Polityka w południe”.

Komentując przygotowania do eurowyborów polityk stwierdził, że Unia Europejska musi zostać zreformowana. – Wspólnota europejska nie może być administrowana jedynie przez urzędników – mówił.

Polski system prawny jest oparty w dużej mierze na systemie europejskim. Mamy wiele praw implementowanych z UE. Tym samym, w Brukseli też musi być słyszany silny obywatelski głos. Jeśli Unia nie przejdzie reformy obywatelskiej, może się rozpaść – dodał.

Poseł dodał, że polexit nie jest rozwiązaniem. – Obywatele powinni mieć większy kontakt z urzędnikami – dodał Apel.

Eurowybory

W marcu zainteresowanie zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego deklaruje 54 proc. badanych, przy czym 24 proc. – zdecydowanie – podaje CBOS. Odsetek respondentów zainteresowanych wyborami europejskimi wzrósł o 10 pkt proc. w stosunku do lutego.

Wśród badanych, którzy zadeklarowali, że zamierzają wziąć udział w wyborach, 42 procent oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Europejska uzyskałaby poparcie 26 procent.

Pięć procent respondentów byłoby skłonnych zagłosować na kandydatów ruchu Kukiz ’15, 4 proc. na Wiosnę, a 3 proc. na Konfederację KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy. Jeden procent respondentów zamierza poprzeć w wyborach do PE kandydatów Lewicy Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej). 1 proc. badanych zamierza głosować na inna partię niż wymienione w badaniu i tyle samo odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje wyborcze.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Piotr Apel

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone