SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pożegnanie K. Kowalskiego. Artysta otrzymał państwowe odznaczenie

Pogrzeb Kazimierza Kowalskiego/fot. RDC

W Łodzi odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Kazimierza Kowalskiego. Wybitny śpiewak operowy zmarł 1 sierpnia w wieku 70 lat. Artysta został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy na ręce żony zmarłego wręczył prezydencki doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Kowalskiego rozpoczęły się o godzinie 11:30 mszą świętą w kościele pw. świętego Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Jak podał Dziennik Łódzki, podczas mszy wystąpili przyjaciele zmarłego artysty, m.in. Andrzej Niemirowicz, Małgorzata Kulińska czy Krzysztof Marciniak. Po nabożeństwie kondukt przeszedł na cmentarz przy ul. Szczecińskiej, gdzie o 14:00 rozpoczęła się druga część uroczystości. Kazimierz Kowalski spoczął w grobie rodzinnym.

W trakcie uroczystości artysta otrzymał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył żonie zmarłego prezydencki doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Jubileusz

Kowalski był nie tylko artystą ze sceny operowej, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej. Przygotowywał się właśnie do uczczenia 50-lecia swojej pracy artystycznej. – Już 30 lipca kończę 70 lat. Obchodzę 50-lecie pracy artystycznej. Jeśli pandemia nie stanie na przeszkodzie, to 23 października w Teatrze Wielkim odbędzie się mój jubileuszowy koncert. To przecież mój teatr, z którym związany byłem tyle lat! – powiedział Kowalski w wywiadzie, który w lipcu ukazał się w „Dzienniku Łódzkim”.

Związany z Łodzią

Śpiewak mówił w nim o swoich planach związanych z 23. Festiwalem Operowo – Operetkowym w Ciechocinku, którego był dyrektorem oraz o mającej ukazać się w najbliższych dniach książce „Dyrektorem się bywa, artystą się jest”, opowiadającej o jego życiu artystycznym począwszy od 1955 roku.

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W 1976 r. został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.

W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Występował w programach telewizyjnych m.in. „Dobry wieczór, tu Łódź” i „Kazimierz Kowalski zaprasza”. Był pomysłodawcą i prowadzącym – od 1997 roku – Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, jak również również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Dziennikarz Polskiego Radia

Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów.

Od grudnia 2005 do listopada 2008 r., był ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Wiadomość o śmierci artysty podało w niedzielę 1 sierpnia po południu Radio Łódź. Kowalski prowadził na jego antenie cykliczną audycję zatytułowaną „Z albumu Henryka Debicha”. Zmarł w wieku 70 lat wskutek zawału serca.

Czytaj też:

Nie żyje śpiewak operowy Kazimierz Kowalski. Miał 70 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone