SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Osiągnięcia polskiego lotnictwa. Wystawa w Gmachu Głównym PW

fot. www.pw.edu.pl

Legendarny myśliwiec z 1939 roku, który brał udział w kampanii wrześniowej, śmigłowiec SW-4 Puszczyk, szybowce i system antydronowy – to wszystko można zobaczyć na wystawie zorganizowanej przez Politechnikę Warszawską. Wystawę „Per aspera ad astra” prezentującą osiągnięcia polskiego lotnictwa w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości można oglądać przez dwa dni (22-23 października).

Najciekawszym eksponatem na wystawie jest samolot P.11c. To polski myśliwiec, z 1939 roku, który brał udział w kampanii wrześniowej. Obecnie na świecie jest tylko jeden taki myśliwiec – mówi Piotr Lichota z Politechniki Warszawskiej, jeden z organizatorów wystawy. Samolot stoi przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej. Obok niego znajdują się śmigłowiec SW-4 Puszczyk, używany przez polskie wojsko i szybowiec SZD-50 Puchacz.

W gmachu PW zwiedzający zobaczą szybowiec PW-5 konstrukcji studentów Politechniki Warszawskiej, nagrodzony w 1992 roku przez Międzynarodową Federację Lotniczą, pierwszy na świecie dwumiejscowy motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71, kilka obiektów bezzałogowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym, system antydronowy, samolot AT-6 z trzema powierzchniami nośnymi, najlepszy na świecie szybowiec w klasie piętnastometrowej Diana 2 oraz modele samolotów.

Polska myśl techniczna

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt mówi, że uczelnia jest miejscem, gdzie od 92 lat kształci się kadry dla lotnictwa. – Ta wystawa to spojrzenie sto lat do tyłu – bo mamy wspaniały jubileusz – oraz pokazanie, że Polska myśl techniczna, która się rodziła tu w Politechnice Warszawskiej dawała dla naszego kraju wspaniałe produkty, nie tylko ludzi, ale też konkretne rozwiązania technologiczne – podkreśla rektor.

Na wystawie przedstawiono także sylwetki pięćdziesięciu wybitnych postaci polskiego lotnictwa – m.in. Tadeusza Sołtyka, Stanisława Skalskiego, Stanisława Skarżyńskiego, Stanisława Wigury, Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego.

Wystawie towarzyszy konferencja poświęcona instytucjom i organizacjom lotniczym oraz lotnictwu w Polsce.

Czytaj też:

Studenci zbudowali Grota. Ma wkrótce pobić rekord wysokości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone