SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera

fot. Wikimedia Commons

Olga Tokarczuk zdobyła prestiżową nagrodę literacką Booker International. Polska pisarka została uhonorowana za powieść „Bieguni”. Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako „Flights”, w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Gala finałowa odbyła się wieczorem w Muzeum Wiktorii i Alberta w zachodnim Londynie. Dziękując za wyróżnienie, Olga Tokarczuk nie ukrywała dumy. Podkreśliła, że jest pierwszą w historii laureatką z Polski. Przewodnicząca jury Lisa Appignanesi powiedziała zaś, że Olga Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej wyobraźni i wielkim literackim rozmachu.

Otrzymując Nagrodę Bookera, Polka dołączyła do takich pisarzy, jak Alice Munro czy Philip Roth. W tym roku na liście nominowanych byli też: Węgier Laszlo Krasznahorkai i Han Kang z Korei Południowej, którzy zdobywali Bookera w przeszłości oraz Francuzka Virgine Despentes, Hiszpan Antonio Molina i Irakijczyk Ahmed Saadawi.

50 tysięcy funtów

W wymiarze finansowym Nagroda Bookera to 50 tysięcy funtów, czyli ponad 240 tysięcy złotych – do podziału między autorkę i tłumaczkę.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski. Przed 2016 – również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa.

10 lat temu powieść Olgi Tokarczuk „Bieguni” została uhonorowana polską Nagrodą Literacką Nike.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone