SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wawer. 30-latek ugodzony nożem. Tymczasowy areszt dla ojca Emila B.

Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia przy ulicy Króla Maciusia, Warszawa, Wawer/fot. PAP/Paweł Supernak

Jest tymczasowy areszt dla Tomasza B., który wraz z innym podejrzanym zaatakował 30-latka w warszawskim Wawrze. Według wstępnych ustaleń śledczych, sprawa ma pośrednik związek z ubiegłorocznym zabójstwem, za które odpowiada syn Tomasza – Emil B.

Mężczyzna razem z innym podejrzanym w poniedziałek zaatakował trzydziestoletniego mieszkańca warszawskiej dzielnicy Wawer, bijąc go i kopiąc po całym ciele. W trakcie zdarzenia pokrzywdzony został także ugodzony nożem.

„Pośredni związek” ze sprawą zabójstwa w szkole

Jak przekazał Marcin Saduś, w środę Sąd Rejonowy dla Warszawy – Pragi Południe w Warszawie uwzględnił wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawy – Pragi Południe w Warszawie i zastosował wobec dwóch mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzani zaatakowali trzydziestoletniego mieszkańca warszawskiej dzielnicy Wawer, bijąc go i kopiąc po całym ciele. W trakcie zdarzenia pokrzywdzony został także ugodzony nożem. Przed dalszymi ciosami pokrzywdzony uratował się ucieczką do pobliskiego lokalu gastronomicznego, co najprawdopodobniej uratowało mu życie – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś.

Do zdarzenia doszło 27 lipca w późnych godzinach wieczornych przy ul. Króla Maciusia w Warszawie. – Bezpośrednio po zdarzeniu zatrzymano dwóch sprawców napadu. Jednym z nich jest Tomasz B. – ojciec szesnastoletniego dziś Emila B., który odpowiada jak osoba dorosła przed praskim sądem okręgowym za zabójstwo dokonane w jednej z wawerskich szkół w maju 2019 r. Jak wynika z wstępnych ustaleń śledztwa zdarzenie z 27 lipca 2020 r. ma pośredni związek z opisanym powyżej zabójstwem – poinformował Saduś.

Podejrzanym grozi nawet dożywocie

Zatrzymanie to efekt dynamicznych działań ze strony policjantów. Bardzo szybko zaraz po zgłoszeniu informacja trafiła do wielu patroli na ulicach Warszawy. Po chwili jeden z nich zatrzymał do sprawy mężczyzn – powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Obaj mężczyźni trafili do policyjnych cel. Sprawą zajęli się policjanci z komisariatu w Wawrze. Podjęte przez nich ustalenia oraz zgromadzony szeroki materiał dowodowy dały podstawy do przedstawienia zatrzymanym w prokuraturze zarzutów usiłowania dokonania zabójstwa – zaznaczyła z kolei nadkom. Joanna Węgrzyniak Komendy Rejonowej Warszawa VII.

Mężczyznom grozi dożywocie.

Sprawa Emila B.

W połowie grudnia 2019 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa – Praga Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Emilowi B. Prokurator zarzucił nastolatkowi dokonanie zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Emil B. przygotowywał się do popełnienia przestępstwa, opisywał w korespondencji telefonicznej przewidywane konsekwencje czynu, którymi miały być pobyt na izbie dziecka oraz w zakładzie poprawczym, a także w sposób planowy popełniał czyn.

Było poczytalny

W czasie zdarzenia Emil B. był pod wpływem substancji psychoaktywnych. Z treści opinii sądowo-psychiatryczno-psychologicznej sporządzonej po przeprowadzeniu obserwacji psychiatrycznej wynika jednak, że dopuszczając się zabójstwa był w pełni poczytalny.

Emil B. w trakcie czynności przed sądem rodzinnym, jak również przed prokuratorem nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił też składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania.

Zgodnie z art. 54 §2 Kodeksu karnego wobec sprawcy, który w czasie przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności. W związku z tym Emilowi B. grozi do 25 lat więzienia.

Czytaj też:

Proces ws. zabójstwa w szkole w Wawrze. Emil B. przyznał się do winy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone