SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Święto Niepodległości w Warszawie. Hymn, koncerty i parada powozów

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości/fot. Niepodległa/twitter

Centralne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie uświetni m.in. akcja wspólnego śpiewania hymnu czy „Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu. Uroczystości zaplanowano na 10 i 11 listopada.

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął w niedzielę wieczorem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach uroczysty „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”. Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonali utwory tradycyjne i współczesne, a osią widowiska były słowa takie jak: dom, matka, przyszłość, wolność, życie, nadzieja, ojczyzna, których – jak napisali organizatorzy – „znaczenie jest kwintesencją mądrego życia mądrego człowieka”.

Do hymnu

W południe, 11 listopada, powtórzona zostanie akcja „Niepodległa do hymnu” polegająca na wspólnym śpiewaniu w całej Polsce i za granicą Mazurka Dąbrowskiego. Hymn słychać będzie także w wielu miejscach Warszawy, w tym na pl. Piłsudskiego – podczas centralnych uroczystości rocznicowych, na pl. Zamkowym, gdzie z wieży Zamku Królewskiego popłyną dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta zaśpiewają wspólnie utwór Józefa Wybickiego. Towarzyszyć im w tym będzie Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Polski hymn zabrzmi również za granicą. Rozgrzeje serca polskich polarników pracujących w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polaków mieszkających na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii. Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewają także Polacy wypoczywający na złocistej plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

Festiwal Niepodległa

11 listopada w Warszawie, podobnie, jak rok temu, odbędzie się także „Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu. Udział w nim zapowiedział minister Piotr Gliński. Całość wydarzenia rozpocznie o godz. 13.00 odśpiewanie hymnu na dziedzińcach ministerstwa kultury (scena tańców polskich) i Akademii Sztuk Pięknych (namiot z atrakcjami dla dzieci) oraz o godz. 15.00 na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego (Scena Muzyczna – Świętujmy Razem). Tym samym organizatorzy nawiążą do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu w południe.

Na dziedzińcu MKiDN, w ramach prowadzonych tam warsztatów, będzie można nauczyć się polskich tańców, takich jak oberek, mazurek, krakowiak, polka czy kujawiak. Motywem przewodnim będzie – oberek. Uczestnicy będą tańczyć do muzyki tradycyjnej z różnych polskich regionów. Wyjątkowo zaproszeni zostaną również mistrzowie kultury ludowej: Maria Siwiec, Jan Wochniak, Jerzy Panek, Romuald Jędraszak.

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych będzie strefą dedykowaną dzieciom, ale też całym rodzinom. Powstanie tam kolorowa artystyczno-kulturalna przestrzeń edukacyjna, gdzie o historii Polski organizatorzy opowiedzą, nawiązując do najciekawszych i najważniejszych twórców polskiej literatury dziecięcej. – Pokażemy, że historii można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat i że Polska literatura dziecięca jest piękna, wartościowa i świadczy o naszej tożsamości narodowej – zachęcają organizatorzy.

Parada powozów

Poza tym na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się m.in. parada zabytkowych konnych powozów, parada muzyczna, będzie można zobaczyć automobile zabytkowe z lat 1920-50, wystawę zabytkowych sikawek konnych i powozów oraz wziąć udział we wspólnym tańczeniu Poloneza.

Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”, porządku zaś strzec będą policjanci w historycznych mundurach.

O godz. 15.00 organizatorzy zapraszają pod scenę muzyczną na dziedzińcu UW. Wystąpią tam: Bovska, Pih x Pokahontaz x Druga Strona Ulicy, a po przerwie, około godz. 18.00 Grzegorz Hyży i Krzysztof Cugowski.

Pierwszy takie projekt, 60 muzyków

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17.00 odbędzie się koncert „Gramy dla Niepodległej”. Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie z Golec uOrkiestrą wystąpią artyści: Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, GROMEE, Fundacja Braci Golec, Wataha Drums, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Rafał Rozmus – dyrygent.

Organizatorzy podkreślają, że jest to „pierwszy tego typu symfoniczno–etniczny projekt w Polsce”. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie zaplanowany jest udział prezydenta Andrzeja Dudy.

„Czapki z głów” w NCK

W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. „Czapki z głów”. Przestrzeń Kordegardy zostanie wypełniona polskimi plakatami z lat 1918-1922, gdy kształtowała się państwowość II Rzeczpospolitej. Obok nich pojawią się współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Ich wizerunkom będą towarzyszyły cytaty charakterystyczne dla każdego z mężów stanu oraz repliki noszonych przez nich nakryć głowy (maciejówki, cylindra, melonika, fedory, trilby oraz homburga), dosłownie nawiązujących do francuskiego określenia: „chapeau bas” – „Czapki z głów!”.

Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

Odpowiedzialnym za organizację uroczystości jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Czytaj też:

Święto Niepodległości w Warszawie. Sprawdź utrudnienia

Żołnierze ćwiczą w Warszawie przed defiladą na Święto Niepodległości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone