SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowoczesny tomograf trafił do Szpitala Miejskiego w Siedlcach

fot. www.gov.pl

Bezpieczny dla pacjentów i bardzo dokładny. Taki jest nowy tomograf, który trafił do Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Urządzenie zakupiono dzięki środkom wojewody mazowieckiego za ponad 2,5 mln zł. – Cieszymy się, że sprzęt takiej klasy trafił do naszego szpitala – mówił wiceprezydent Robert Szczepanik.

Bardzo dobrze układa się współpraca w czasie poszczególnych fal COVID-19 i myślę, że to, że ta współpraca właśnie dobrze się układała też zaprocentowało tym, że właśnie wojewoda zdecydował się dofinansować zakup takiego właśnie tomografu, który będzie służył – nie daj Boże, oby nie było – w tej czwartej fali i na co dzień do leczenia mieszkańców Siedlec i okolic – powiedział Szczepanik.

W czasie pandemii na starym sprzęcie wykonaliśmy około sześciu tysięcy badań i po prostu wymagał już wymiany – dodał dyrektor SP ZOZ Mirosław Leśkowicz. – W międzyczasie wystąpiły bardzo duże potrzeby wykonywania dużej ilości badań. I w tym momencie pojawiła się okazja, że urząd marszałkowski wypożyczył nam tomograf komputerowy w kontenerze, jednak również pojawiły się środki, możliwości w urzędzie wojewódzkim, środki rządowe i tu aplikowaliśmy o wymianę naszego starego aparatu – tłumaczył.

Dzięki środkom budżetowym została zdecydowanie zmodernizowana instalacja tlenowa. Są tutaj dodatkowe zbiorniki tlenowe w tej chwili. No i wreszcie jest kwestia diagnostyki. Trzeba powiedzieć, że jeśli chodzi w ogóle o leczenie pacjentów covidowych, to nie mamy zbyt dużego arsenału środków. I można powiedzieć tak: jeśli chodzi o leczenie, to jest przede wszystkim tlen, a jeżeli chodzi o diagnostykę, to jest przede wszystkim tomografia komputerowa – mówił Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Nowy tomograf jest czterokrotnie lepszej klasy niż dotychczasowy.

To jest sprzęt z jednej strony bardzo wysokiej klasy, jeśli chodzi o jego skuteczność diagnostyczną, ale z drugiej strony, co też jest bardzo ważne, jest to sprzęt stosunkowo bezpieczny dla pacjentów. Pamiętajmy, że tomografia komputerowa to promienie rentgenowskie – dodał Radziwiłł.

Siedlecki Szpital Miejski od początku pandemii przyjmował pacjentów z koronawirusem – najpierw tylko na oddziale zakaźnym, później niemal w całości został przekształcony w lecznicę covidową. Jako jedyna na Mazowszu placówka przyjmuje także zakażonych wymagających opieki psychiatrycznej.

Czytaj też:

Przebudowa dworca PKP w Siedlcach. Ma potrwać do jesieni 2022 roku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone