SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Miasto zabezpieczy willę przy ul. Waldorffa. Niszczejący zabytek

Willa Generalskiej przy Forcie Bema/fot. bemowiacy.waw.pl

Już wiemy co dalej z willą generalską. Stuletni zabytek na Bemowie jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, ale nie został nawet zabezpieczony na zimę – apeluje stowarzyszenie mieszkańców „Bemowiacy”.

Już we wrześniu dostawaliśmy zapewnienia, że budynek nie zostanie pozostawiony bez opieki na zimę – mówi Magda Niedźwiecka-Pruszkowska z „Bemowiaków”. – Rozmawialiśmy na ten temat z prezydent Renatą Kaznowską. Jak na razie bez skutku – dodaje.

Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego trafił też wniosek o zabezpieczenie stropu i ścian nośnych. – Docelowo chcemy zorganizować remont budynku. Miała tam powstać filia Bemowskiego Centrum Kultury – tłumaczy Niedźwiecka-Pruszkowska.

Miasto ma już wykonawcę

Właśnie wybraliśmy wykonawcę prac. Budynek został zabezpieczony płytami, ale brakowało pieniędzy na zabezpieczenie dachu, by deszcz i śnieg nie niszczył tego, co jest – odpowiada Robert Trzaska z Bemowskiego Ratusza.

Na wykonanie prac wykonawca ma jednak 10 tygodni. Jeśli nie wyrobi się on wcześniej, będzie już dawno po zimie. – Pamiętajmy, że okres wiosenny to także deszcze. Chcemy też dać grubszą folię, by wytrzymała więcej niż rok – tłumaczy Trzaska.

W willi generalskiej jeszcze kilka lat temu planowano otworzyć filę Bemowskiego Centrum Kultury. W 2012 roku częściowo spłonął.

Czytaj też:

Budynek Cepelii będzie zabytkiem. Trwa procedura

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone