SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje Jan Stanienda. Skrzypek i kameralista miał 68 lat

Jan Stanienda/fot. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina/Facebook

W wieku 68 lat zmarł w środę Jan Stanienda – skrzypek i kameralista, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O śmierci artysty poinformowała uczelnia.

Jan Stanienda urodził się 22 stycznia 1953 r. w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 r. jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 r. artysta został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.

Artysta międzynarodowy

Stanienda miał na swoim koncie występy m.in. z Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, a także Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim oraz Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.

Na stronie UMFC przypomniano także, że artysta występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts) i Santa Cecilia w Watykanie.

Znakomity koncertmistrz

W latach 1986-2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1991-92 jako „premier violon solo” Stanienda prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z tym zespołem wystąpił również 1 stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W latach 1992-95 pełnił także funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum”.

Z inicjatywy Jana Staniendy w 1996 r. powstała Wrocławska Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, której został dyrektorem artystycznym. Stanienda był również pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale”, odbywającego się we Wrocławiu od 1997 r.

Jak napisano na portalu Culture.pl, artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, radia Francuskiego, a także Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej oraz firm fonograficznych: Aperto, Linn Records, Pavane, KOS Warsaw Records, DUX, Tonpress.

W 2006 r. został laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Czytaj też:

Uroczystości pogrzebowe Teresy Żylis-Gary. Artystka spoczęła w Łodzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone