SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nie żyje Alfons Kułakowski. Malarz zmarł w wieku 93 lat

fot. RDC

Nie żyje Alfons Kułakowski. Malarz-postimpresjonista, pejzażysta zmarł w wieku 93 lat. Artysta stworzył tysiące obrazów.

Alfons Kułakowski urodził się w 9 maja 1927 roku w Osiczynie koło Berdyczowa, skąd wraz z rodziną został przymusowo przesiedlony na Syberię.

W 1944 roku uciekł do Kazachstanu, a rok później rozpoczął studia malarskie w Ałmaty. W 1952 roku miał tam swoją pierwszą, indywidualną wystawę, a w następnym roku przeniósł się do Samary. W 1992 roku wrócił do Ałmaty.

Repatriant

Jego prace były wystawiane w Moskwie, Leningradzie, Samarze i innych miastach Rosji.  W 1997 roku uzyskał polskie obywatelstwo i ze starszym bratem Mieczysławem przyjechał do Polski jako repatriant.

Bracia Kułakowscy, z żoną i córką Mieczysława, zamieszkali w Witoszewie w powiecie iławskim. Tam Alfons Kułakowski gromadził swoje prace – przywiezione z Rosji i tworzone już na miejscu.

Utrata dorobku

W lutym 2009 roku został zaproszony na wystawę do Pałacu Narodów w Brukseli. Wówczas spłonął dom w Witoszewie, a w nim około sześciu tysięcy zgromadzonych obrazów.

Artysta nie poddał się i nadal tworzył. Dzięki funduszom uzyskanym ze sprzedaży obrazów prezentowanych w Brukseli, rodzina Kułakowskich mogła odbudować dom w Witoszewie.

Od kilku lat Alfons Kułakowski mieszkał w Olsztynie. Zmarł w wieku 93 lat.

Posłuchaj wywiadu:

Na tropie kultury: wystawa obrazów Alfonsa Kułakowskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone