SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Spis powszechny. Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę

fot. Pixabay

Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym. Na Mazowszu urzędnicy wysłali do policji dziewięć takich wniosków. Chodzi o osoby, które same się nie spisały i dodatkowo odmówiły udzielenia informacji rachmistrzowi.

Udział w spisie jest obowiązkowy – przypomina Marcin Kałuski z mazowieckiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego. – Ten obowiązek jest nałożony ustawowo, a jego niewypełnienie grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł. Najwygodniej można się spisać przez Internet. Na stronie spis.gov.pl jest dostępny formularz spisowy, który możemy wypełnić w domu – wyjaśnia.

Możemy również zadzwonić na infolinię lub czekać na telefon od rachmistrza. Czas na to jest do końca miesiąca. Po 30 września wniosków do policji o nałożenie kar może być więcej. Do tej pory spisało się blisko 90 proc. Polaków.

To nic skomplikowanego

Jak przekonuje miejski koordynator w Siedlcach Grzegorz Kołodziejczak, udział w spisie nie powinien być niczym trudnym. – Spis to nie jest skomplikowana sprawa. To nie są rzeczy drażliwe, to nie są pytania naruszające prywatność. Pytanie o wyznanie, problemy zdrowotne trwające dłużej niż pół roku – na nie możemy odmówić odpowiedzi – tłumaczy.

W Siedlcach do tej pory spisało się blisko 80 proc. mieszkańców.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami. W imieniu dzieci spisu dokonują go rodzice lub opiekunowie prawni.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.

Czytaj też:

Unikają rachmistrzów. Co piąty siedlczanin jeszcze się nie spisał

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone