SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nawet 30 proc. uchodźców z Ukrainy może zostać w Polsce na dłużej

Punkt dla uchodźców przy Dworcu Wschodnim w Warszawie/fot. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej/Twitter

Około miliona Ukraińców może zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata. Zdaniem Fundacji „Ukraina” w kraju może pozostać nawet 30 proc. uchodźców zza wschodniej granicy. Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło 3,416 mln osób.

Zdaniem szefa organizacji Artema Zozulii po etapie spontanicznej pomocy ze strony Polaków czas na systemowe działania. – Pracujemy nad tym, żeby koordynować pomoc. Działania pomocowe, ale też edukacyjne i integracyjne, żeby żadna osoba nie poczuła się samotna w Polsce i pozostawiona sama sobie w obcym kraju bez języka, bez możliwości edukacji dla dzieci – mówi.

Szansa na usamodzielnienie się

W ubiegłym tygodniu w RDC mówiliśmy o tym, że entuzjazm i możliwości pomocy ze strony Polaków są wyraźnie mniejsze. Jak zauważa Zozulia, trzeba zrobić wszystko, żeby nie zrazić ich do uchodźców. – Obecnie potrzebujemy strategicznych i długofalowych działań, które będą potrzebne i niezbędne moim zdaniem i dla pomocy Ukraińcom, którzy przebywają w Polsce, lub którzy zamierzają powrócić do Ukrainy, ale też do procesu dialogu i integracji Ukraińców i Polaków tutaj na miejscu – tłumaczy.

Szef Fundacji „Ukraina” jest przekonany, że Ukraińcy, którzy dostaną szansę usamodzielnienia się, skorzystają z tego.

Chciałbym, żeby ludzie pomagali ze zrozumieniem, że ta pomoc przyniesie obustronną korzyść i na pewno Ukraińcy, widzę to cały czas, są wdzięczni i bardzo by chcieli się odwdzięczyć Polakom za to, co dla nich zrobili – podkreśla.

Od początku wojny w Ukrainie, czyli od 24 lutego, granicę z Polską przekroczyło około 3 mln 416 tys. osób.

Czytaj też:

Telefon zaufania i czat dla dzieci z Ukrainy w biurze RPD 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone