SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Narodowe odzyskało obraz „Pod brzozami” [ZOBACZ]

fot. PAP/Tomasz Gzell

Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało zaginione podczas drugiej wojny światowej dzieło fińskiego malarza Alberta Edelfelta. Obraz olejny „Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko” z 1882 roku przeleżał kilkadziesiąt lat na strychu drewnianego domu w Łodzi. Prywatni posiadacze sprawdzili jego historię i postanowili przekazać go Muzeum Narodowemu.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości przekazania obrazu, że to kolejne dzieło odzyskane w ostatnim czasie. Wskazał, że obraz Alberta Edelfelta jest jedynym znanym w polskich muzeach, a prace tego malarza są obecnie cenione na świecie, szczególnie w Finlandii i Rosji.

Obraz przez wiele lat zdobił letnią rezydencję prezydentów Polski w pałacyku w Spale, ale zaginął podczas rabunku i spalenia budynku przez Armię Czerwoną – powiedział historyk Michał Słoniewski. Badacz Spały przypuszcza, że podobnie jak działo się to z innymi ruchomościami zrabowanymi przez żołnierzy sowieckich, obraz został sprzedany lub wymieniony z miejscową ludnością za żywność lub alkohol. – Dlatego obraz pozostał na terenie województwa łódzkiego – ocenił Michał Słoniewski.

Historia obrazu

Obraz do Muzeum Narodowego w Warszawie przekazało małżeństwo Katarzyny i Krzysztofa Kaczmarków. Pan Krzysztof powiedział, że prababka jego żony zakupiła obraz na targu w latach 60. Przez jakiś czas wisiał w rodzinnym domu, ale potem został zwinięty w rulon i schowany na strychu. Dopiero w 2019 roku – tuż przez zburzeniem zniszczonego domu – państwo Kaczmarkowie znaleźli obraz i postanowili sprawdzić jego historię. Poszukiwali informacji o nim między innymi w Finlandii, a kiedy dowiedzieli się, że został zrabowany z pałacyku w Spale, postanowili go bezpłatnie przekazać do zbiorów państwowych.

Obraz będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas planowanej wystawy malarstwa skandynawskiego, później być może trafi do wystawy stałej.

Czytaj też:

Pierwszy raz od ponad 130 lat można zobaczyć obraz H. Siemiradzkiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone